Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

10.10. 2017

Případ Sputnik: 60 let od prvního kroku do vesmíru

V roce 1957 zvítězili díky mocnému finiši specialisté z tehdejšího Sovětského svazu v nevyhlášeném „závodu o vesmír“ nad Američany. Do vesmíru vzlétl Sputnik 1. Co tomuto závodu předcházelo, co se skrývalo v útrobách první umělé družice Země a jak probíhal vývoj kosmonautiky v dalších letech? O tom bude v úterý 10. října dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět Ing. Petr Jašekpražského Planetária.

Definovat hranici vesmíru není snadné – jak vysoko nad zemí vlastně začíná? Co ještě nelze a co už lze považovat za skutečný „let do vesmíru“? Kdo vynalezl raketu a kolik času uplynulo od prvních pohádek o cestách do kosmu k uskutečnění této myšlenky? Rakety byly nejprve zbraněmi, než je lidé zamířili do vesmíru. Prvními kosmonauty se stala zvířata. Kdy se do vesmíru podívali první lidé? A kdy vzlétl do vesmíru „český sputnik“ Magion?

 

Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Jaškem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

Foto: Replika Sputniku 1, vystavená v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. Kredit: NSSDC, NASA, Public domain.

Ilustrace: Sputnik 1 na oběžné dráze kolem Země. Kredit: Gregory R. Todd, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP