27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V roce 1957 zvítězili díky mocnému finiši specialisté z tehdejšího Sovětského svazu v nevyhlášeném „závodu o vesmír“ nad Američany. Do vesmíru vzlétl Sputnik 1. Co tomuto závodu předcházelo, co se skrývalo v útrobách první umělé družice Země a jak probíhal vývoj kosmonautiky v dalších letech? O tom bude v úterý 10. října dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět Ing. Petr Jašek z pražského Planetária.
Definovat hranici vesmíru není snadné – jak vysoko nad zemí vlastně začíná? Co ještě nelze a co už lze považovat za skutečný „let do vesmíru“? Kdo vynalezl raketu a kolik času uplynulo od prvních pohádek o cestách do kosmu k uskutečnění této myšlenky? Rakety byly nejprve zbraněmi, než je lidé zamířili do vesmíru. Prvními kosmonauty se stala zvířata. Kdy se do vesmíru podívali první lidé? A kdy vzlétl do vesmíru „český sputnik“ Magion?
Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Jaškem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Foto: Replika Sputniku 1, vystavená v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. Kredit: NSSDC, NASA, Public domain.
Ilustrace: Sputnik 1 na oběžné dráze kolem Země. Kredit: Gregory R. Todd, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.
![]() |
© 2012 UJEP |