19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
V roce 1957 zvítězili díky mocnému finiši specialisté z tehdejšího Sovětského svazu v nevyhlášeném „závodu o vesmír“ nad Američany. Do vesmíru vzlétl Sputnik 1. Co tomuto závodu předcházelo, co se skrývalo v útrobách první umělé družice Země a jak probíhal vývoj kosmonautiky v dalších letech? O tom bude v úterý 10. října dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět Ing. Petr Jašek z pražského Planetária.
Definovat hranici vesmíru není snadné – jak vysoko nad zemí vlastně začíná? Co ještě nelze a co už lze považovat za skutečný „let do vesmíru“? Kdo vynalezl raketu a kolik času uplynulo od prvních pohádek o cestách do kosmu k uskutečnění této myšlenky? Rakety byly nejprve zbraněmi, než je lidé zamířili do vesmíru. Prvními kosmonauty se stala zvířata. Kdy se do vesmíru podívali první lidé? A kdy vzlétl do vesmíru „český sputnik“ Magion?
Café Nobel Bez kofeinu s Petrem Jaškem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Foto: Replika Sputniku 1, vystavená v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. Kredit: NSSDC, NASA, Public domain.
Ilustrace: Sputnik 1 na oběžné dráze kolem Země. Kredit: Gregory R. Todd, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.