20.09. 2018

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

Postavit soukromou raketu schopnou dosáhnout oběžné dráhy?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Zásobovat soukromými loděmi Mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Přistávat s prvními stupni orbitálních raket?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Opakovaně používat první stupně orbitálních raket?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Tak nějak by se dala ve stručnosti shrnout minulost firmy, která dokázala v uplynulých několika letech opravdu silně provětrat zatuchlé komnaty kosmonautiky. Dušan Majer se ve své přednášce zaměří na její prvotní neúspěchy, havárie, ale také na postupný vývoj jejích raket. V sekci věnované současnosti vám ukáže, v čem je SpaceX pro zákazníky tak zajímavá, že postupně získává stále vyšší podíl na trhu komerčních startů. Závěrečná sekce přednášky se pak zaměří na budoucnost SpaceX. Jaké má tato společnost plány, co všechno chystá a na co se od ní můžeme těšit? Tahle firma totiž nikdy nespí a pořád chce posouvat hranice.

Tak schválně… Jaká je odpověď na otázku: Kolonizovat Mars? To nejde?

Přednáška Dušana Majera začne na rekonstruované hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com a SpaceX, licence Public domain.