Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

20.09. 2018

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

Postavit soukromou raketu schopnou dosáhnout oběžné dráhy?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Zásobovat soukromými loděmi Mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Přistávat s prvními stupni orbitálních raket?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Opakovaně používat první stupně orbitálních raket?

To nejde! Dokud nepřišla SpaceX.

Tak nějak by se dala ve stručnosti shrnout minulost firmy, která dokázala v uplynulých několika letech opravdu silně provětrat zatuchlé komnaty kosmonautiky. Dušan Majer se ve své přednášce zaměří na její prvotní neúspěchy, havárie, ale také na postupný vývoj jejích raket. V sekci věnované současnosti vám ukáže, v čem je SpaceX pro zákazníky tak zajímavá, že postupně získává stále vyšší podíl na trhu komerčních startů. Závěrečná sekce přednášky se pak zaměří na budoucnost SpaceX. Jaké má tato společnost plány, co všechno chystá a na co se od ní můžeme těšit? Tahle firma totiž nikdy nespí a pořád chce posouvat hranice.

Tak schválně… Jaká je odpověď na otázku: Kolonizovat Mars? To nejde?

Přednáška Dušana Majera začne na rekonstruované hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com a SpaceX, licence Public domain.