Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

13.07. 2023

SpaceX – historie, současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla do stojatých vod kosmonautiky jako dravá štika americká společnost SpaceX. Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz Dušan Majer bude ve čtvrtek 13. července v ústeckém muzeu vyprávět o její cestě na výsluní – od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování Mezinárodní vesmírné stanice až k plánům těžkotonážního raketového nosiče.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Firma SpaceX dnes tvoří páteř nejen americké, ale i celosvětové kosmonautiky. Není výjimkou, že její rakety Falcon občas startují i několikrát týdně. Jakým problémům však firma SpaceX čelila ve svých začátcích a co jí umožnilo se tak výrazně prosadit na globálním trhu? V rámci přednášky projdeme celou historii firmy od prvotních nezdarů s raketami Falcon 1, popíšeme si genezi Falconu 9, vysvětlíme, jak funguje přistávání a znovupoužitelnost prvních stupňů raket, čímž se SpaceX asi nejvíce proslavila u široké veřejnosti. 

Nevynecháme ani systém Starlink, který má za úkol pokrýt celý svět vysokorychlostním a spolehlivým připojením k internetu, ani kosmické lodě, které vozí astronauty i zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V závěru přednášky se dostaneme až k Super Heavy Starship, nejsilnější raketě, jaká kdy vznikla a s jejíž pomocí bychom se snad jednou mohli jakožto lidstvo vydat na kolonizační výpravu k Marsu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP