Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

13.07. 2023

SpaceX – historie, současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla do stojatých vod kosmonautiky jako dravá štika americká společnost SpaceX. Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz Dušan Majer bude ve čtvrtek 13. července v ústeckém muzeu vyprávět o její cestě na výsluní – od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování Mezinárodní vesmírné stanice až k plánům těžkotonážního raketového nosiče.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Firma SpaceX dnes tvoří páteř nejen americké, ale i celosvětové kosmonautiky. Není výjimkou, že její rakety Falcon občas startují i několikrát týdně. Jakým problémům však firma SpaceX čelila ve svých začátcích a co jí umožnilo se tak výrazně prosadit na globálním trhu? V rámci přednášky projdeme celou historii firmy od prvotních nezdarů s raketami Falcon 1, popíšeme si genezi Falconu 9, vysvětlíme, jak funguje přistávání a znovupoužitelnost prvních stupňů raket, čímž se SpaceX asi nejvíce proslavila u široké veřejnosti. 

Nevynecháme ani systém Starlink, který má za úkol pokrýt celý svět vysokorychlostním a spolehlivým připojením k internetu, ani kosmické lodě, které vozí astronauty i zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V závěru přednášky se dostaneme až k Super Heavy Starship, nejsilnější raketě, jaká kdy vznikla a s jejíž pomocí bychom se snad jednou mohli jakožto lidstvo vydat na kolonizační výpravu k Marsu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP