Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

13.07. 2023

SpaceX – historie, současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla do stojatých vod kosmonautiky jako dravá štika americká společnost SpaceX. Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz Dušan Majer bude ve čtvrtek 13. července v ústeckém muzeu vyprávět o její cestě na výsluní – od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování Mezinárodní vesmírné stanice až k plánům těžkotonážního raketového nosiče.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Firma SpaceX dnes tvoří páteř nejen americké, ale i celosvětové kosmonautiky. Není výjimkou, že její rakety Falcon občas startují i několikrát týdně. Jakým problémům však firma SpaceX čelila ve svých začátcích a co jí umožnilo se tak výrazně prosadit na globálním trhu? V rámci přednášky projdeme celou historii firmy od prvotních nezdarů s raketami Falcon 1, popíšeme si genezi Falconu 9, vysvětlíme, jak funguje přistávání a znovupoužitelnost prvních stupňů raket, čímž se SpaceX asi nejvíce proslavila u široké veřejnosti. 

Nevynecháme ani systém Starlink, který má za úkol pokrýt celý svět vysokorychlostním a spolehlivým připojením k internetu, ani kosmické lodě, které vozí astronauty i zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V závěru přednášky se dostaneme až k Super Heavy Starship, nejsilnější raketě, jaká kdy vznikla a s jejíž pomocí bychom se snad jednou mohli jakožto lidstvo vydat na kolonizační výpravu k Marsu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP