Ústí nad Labem

11. července

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

02.04. 2013

Slunce známé i neznámé

sluncePro Zemi je Slunce nejbližší a nejdůležitější hvězda vesmíru, která zásobuje energií celý její bohatý ekosystém. Dnes již dobře víme, že Slunce není žádnou nudnou ani klidnou hvězdou, ale díky přítomnosti magnetických polí je sluneční atmosféra nesmírně aktivním prostředím. Existuje velké množství projevů této aktivity: sluneční erupce, výrony koronální hmoty, protuberance, aktivní oblasti nebo sluneční vítr. Díky nesmírným energiím které se v atmosféře Slunce při těchto jevech uvolňují a také díky relativně malé vzdálenosti mají tyto jevy bezprostřední vliv i na planetu Zemi a její okolí. RNDr. Michal Varady, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám představí Slunce jako aktivní hvězdu a prozradí vám, jak ovlivňuje život na naší planetě.