16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

06.09. 2016

Tajné šifry a kódy v historii lidstva

Utajené předávání zpráv za pomoci různých šifer se praktikovalo už od dávnověku. Mnoho vojevůdců a vládců díky nim vyhrávalo války a budovalo své velké říše. V rámci prvního podzimního Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 6. září v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět matematička a kryptoložka Mgr. Květuše Sýkorová.

Co by byl Julius Caesar bez svých „tajných“ šifer? Kdo by znal Spartu bez jejich tajemné „skytale“? Jak mohli Řekové porazit obrovské perské loďstvo během jediného dne? Proč nakonec Marie Stuartovna musela skončit na popravišti? A jak šifry určovaly výsledek obou světových válek 20. století? To všechno se dozvíte v přednášce Květuše Sýkorové, která začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: V centru polské Poznaně stojí pomník, věnovaný památce tří polských matematiků, kteří ve 30. letech odhalili systém kódovaní německého šifrovacího stroje Enigma. Kredit: Ziko, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.