21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Utajené předávání zpráv za pomoci různých šifer se praktikovalo už od dávnověku. Mnoho vojevůdců a vládců díky nim vyhrávalo války a budovalo své velké říše. V rámci prvního podzimního Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 6. září v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět matematička a kryptoložka Mgr. Květuše Sýkorová.
Co by byl Julius Caesar bez svých „tajných“ šifer? Kdo by znal Spartu bez jejich tajemné „skytale“? Jak mohli Řekové porazit obrovské perské loďstvo během jediného dne? Proč nakonec Marie Stuartovna musela skončit na popravišti? A jak šifry určovaly výsledek obou světových válek 20. století? To všechno se dozvíte v přednášce Květuše Sýkorové, která začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Foto: V centru polské Poznaně stojí pomník, věnovaný památce tří polských matematiků, kteří ve 30. letech odhalili systém kódovaní německého šifrovacího stroje Enigma. Kredit: Ziko, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
© 2012 UJEP |