Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

06.09. 2016

Tajné šifry a kódy v historii lidstva

Utajené předávání zpráv za pomoci různých šifer se praktikovalo už od dávnověku. Mnoho vojevůdců a vládců díky nim vyhrávalo války a budovalo své velké říše. V rámci prvního podzimního Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 6. září v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět matematička a kryptoložka Mgr. Květuše Sýkorová.

Co by byl Julius Caesar bez svých „tajných“ šifer? Kdo by znal Spartu bez jejich tajemné „skytale“? Jak mohli Řekové porazit obrovské perské loďstvo během jediného dne? Proč nakonec Marie Stuartovna musela skončit na popravišti? A jak šifry určovaly výsledek obou světových válek 20. století? To všechno se dozvíte v přednášce Květuše Sýkorové, která začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: V centru polské Poznaně stojí pomník, věnovaný památce tří polských matematiků, kteří ve 30. letech odhalili systém kódovaní německého šifrovacího stroje Enigma. Kredit: Ziko, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.