17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

06.09. 2016

Tajné šifry a kódy v historii lidstva

Utajené předávání zpráv za pomoci různých šifer se praktikovalo už od dávnověku. Mnoho vojevůdců a vládců díky nim vyhrávalo války a budovalo své velké říše. V rámci prvního podzimního Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 6. září v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět matematička a kryptoložka Mgr. Květuše Sýkorová.

Co by byl Julius Caesar bez svých „tajných“ šifer? Kdo by znal Spartu bez jejich tajemné „skytale“? Jak mohli Řekové porazit obrovské perské loďstvo během jediného dne? Proč nakonec Marie Stuartovna musela skončit na popravišti? A jak šifry určovaly výsledek obou světových válek 20. století? To všechno se dozvíte v přednášce Květuše Sýkorové, která začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: V centru polské Poznaně stojí pomník, věnovaný památce tří polských matematiků, kteří ve 30. letech odhalili systém kódovaní německého šifrovacího stroje Enigma. Kredit: Ziko, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.