Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

06.09. 2016

Tajné šifry a kódy v historii lidstva


 Utajené předávání zpráv za pomoci různých šifer se praktikovalo už od dávnověku. Mnoho vojevůdců a vládců díky nim vyhrávalo války a budovalo své velké říše. V rámci prvního podzimního Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 6. září v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět matematička a kryptoložka Mgr. Květuše Sýkorová.

 Co by byl Julius Caesar bez svých „tajných“ šifer? Kdo by znal Spartu bez jejich tajemné „skytale“? Jak mohli Řekové porazit obrovské perské loďstvo během jediného dne? Proč nakonec Marie Stuartovna musela skončit na popravišti? A jak šifry určovaly výsledek obou světových válek 20. století? To všechno se dozvíte v přednášce Květuše Sýkorové, která začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30.

 Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

 

 Foto: V centru polské Poznaně stojí pomník, věnovaný památce tří polských matematiků, kteří ve 30. letech odhalili systém kódovaní německého šifrovacího stroje Enigma. Kredit: Ziko, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.


  © 2012 UJEP