27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě tady, na předměstích, v zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je přece nová příroda, nová divočina, nová krása! O „protiekologické přírodě“ bude hovořit přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy, znalec přírody i dobré kuchyně, na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích ve čtvrtek 21. května od 18 hodin.
Nenechte si jeho povídání ujít!
Ilustrační foto: Vznik nové džungle. Železniční stanice Godów v Polsku, zarůstající trávou a náletovými dřevinami. Kredit: Mariuszjbie, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons