19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

21.05. 2015

Severočeskou postpřírodou

Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu.  Právě tady, na předměstích, v zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je přece nová příroda, nová divočina, nová krása! O „protiekologické přírodě“ bude hovořit přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy, znalec přírody i dobré kuchyně, na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích ve čtvrtek 21. května od 18 hodin.

Nenechte si jeho povídání ujít!

Ilustrační foto: Vznik nové džungle. Železniční stanice Godów v Polsku, zarůstající trávou a náletovými dřevinami. Kredit: Mariuszjbie, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons