21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

21.05. 2015

Severočeskou postpřírodou

Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu.  Právě tady, na předměstích, v zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je přece nová příroda, nová divočina, nová krása! O „protiekologické přírodě“ bude hovořit přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy, znalec přírody i dobré kuchyně, na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích ve čtvrtek 21. května od 18 hodin.

Nenechte si jeho povídání ujít!

Ilustrační foto: Vznik nové džungle. Železniční stanice Godów v Polsku, zarůstající trávou a náletovými dřevinami. Kredit: Mariuszjbie, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons