27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V současnosti u nás žije 89 druhů savců – o 27 více, než před sto lety. Stalo se naše území cílem invaze? Přehlédli vědci některé druhy nebo je jen nedokázali rozeznat? Každá z těchto okolností měla svůj podíl, vysvětlí zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z pražského Národního muzea 15. října na dalším Café Nobel na teplické hvězdárně.
Na počátku 20. století se na území dnešní České republiky vyskytovalo 62 druhů savců. Skutečnost, že za pouhé století (a kousek) se druhové spektrum našich savců rozrostlo bezmála o polovinu (44 %), je jistě překvapivá. Co se vlastně událo? Přišly k nám nové druhy z okolních zemí, nebo zkrátka jen nebyli tehdejší zoologové ve svých terénních výzkumech tak úspěšní, jako ti současní? Jak a kdy k nárůstu druhové diversity našich savců došlo a jaká je jejich budoucnost? To všechno se dozvíte na teplické přednášce Miloše Anděry. Začíná jako obvykle v 18 hodin.
Foto: Jelen lesní (Cervus elaphus). Kredit: Miloš Anděra.