Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.10. 2015

Naši savci na počátku 21. století


V současnosti u nás žije 89 druhů savců – o 27 více, než před sto lety. Stalo se naše území cílem invaze? Přehlédli vědci některé druhy nebo je jen nedokázali rozeznat? Každá z těchto okolností měla svůj podíl, vysvětlí zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z pražského Národního muzea 15. října na dalším Café Nobel na teplické hvězdárně.

Na počátku 20. století se na území dnešní České republiky vyskytovalo 62 druhů savců. Skutečnost, že za pouhé století (a kousek) se druhové spektrum našich savců rozrostlo bezmála o polovinu (44 %), je jistě překvapivá. Co se vlastně událo? Přišly k nám nové druhy z okolních zemí, nebo zkrátka jen nebyli tehdejší zoologové ve svých terénních výzkumech tak úspěšní, jako ti současní? Jak a kdy k nárůstu druhové diversity našich savců došlo a jaká je jejich budoucnost? To všechno se dozvíte na teplické přednášce Miloše Anděry. Začíná jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto: Jelen lesní (Cervus elaphus). Kredit: Miloš Anděra.


  © 2012 UJEP