Ústí nad Labem

6. června

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.01. 2024

BEZ KOFEINU: S kufrem do pravěku

Cestovat v čase by někdy chtěl každý z nás. Ale cestovat do pravěku? To by bylo teprve dobrodružství! V archeologických kufřících, které s sebou ve čtvrtek 11. ledna přiveze do ústeckého muzea archeoložka Mgr. Kristýna MatějkováHistoryParku Ledčice, se skrývají předměty, bez kterých se lidé v pravěku neobešli. Mladí návštěvníci „dětské“ varianty Café Nobel si je budou moci nejen prohlédnout, ale také osahat. Dotkněte se s námi pravěku!

Dozvíte se, jaké nástroje naši dávní předkové používali, jaké suroviny zpracovávali, co všechno museli zvládnout a jak obtížný byl jejich život ve srovnání s tím naším.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Povídání archeoložky Kristýny Matějkové začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto v abstraktu i článku: archiv HistoryParku