Tisá

1. listopadu

Jádro v Česku - energetická současnost a budoucnost naší země

Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?

Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek, které jsou s jadernou energetikou spjaté.

16.10.2018

Kam zmizela tma?

Ve městech ji už nenajdeme. Kam se poděla – a kam se ztratily hvězdy? Kdo za to může a proč není dobře, když se v noci zbytečně svítí? S detektivem Temnorádem to (snad) zjistíme. Velké detektivní pátrání po noční tmě, určené především dětem, povede astronom Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Café Nobel Bez kofeinu se uskuteční v úterý 16. října v ústecké kavárně Bárka (dříve Fokus) kafe.

06.12. 2016

Rys, vlk a medvěd: Velké šelmy v naší přírodě

Do naší přírody se vrací velké šelmy – rysové, vlci i medvědi. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát? O skrytém životě plachých šelem bude v úterý 6. prosince v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife o.p.s.

V Čechách i na Moravě můžete narazit hned na několik pamětních desek a pomníčků, věnovaných posledním zastřeleným medvědům, popřípadě vlkům. Poslední vlk „staré éry“ byl v Čechách zastřelen 2. prosince 1874 nedaleko šumavských Černých Lad v okrese Prachatice. Dodnes ho připomíná pomníček, ke kterému vás zavede turistická stezka. Osamělí vlci na Šumavu pronikali i dál, ale nastálo už se tam nezabydleli. Poslední moravský vlk padl v roce 1914 v beskydském Bukovci. V pozdější době, především ve válečných letech, se prý vlci v Beskydech stále občas vyskytovali, ale oficiální zprávy o tom neexistují. Poslední medvěd hnědý byl na území dnešní České republiky zastřelen v roce 1885 také v Beskydech.

Medvědi, vlci, ale také rysové, v naší přírodě skutečně mnoho let vůbec nežili. Teprve nedávno se začali vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách severní Moravy. Rysům se daří také na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují už i na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě – za pomoci fotopasti ho tam jako první zachytili právě odborníci ze společnosti ALKA Wildlife. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha. Pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by už naše lesy nebyly tak bezpečné, jako dříve.

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? To všechno prozradí zooložka Tereza Mináriková v úterý 6. prosince od 16.30 hodin na Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. „Bezkofeinová“ varianta Café Nobel je určena především dětem a mládeži. Dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Mládě rysa.

Kredit: Bernard Landgraf, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.