17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

06.12. 2016

Rys, vlk a medvěd: Velké šelmy v naší přírodě

Do naší přírody se vrací velké šelmy – rysové, vlci i medvědi. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát? O skrytém životě plachých šelem bude v úterý 6. prosince v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife o.p.s.

V Čechách i na Moravě můžete narazit hned na několik pamětních desek a pomníčků, věnovaných posledním zastřeleným medvědům, popřípadě vlkům. Poslední vlk „staré éry“ byl v Čechách zastřelen 2. prosince 1874 nedaleko šumavských Černých Lad v okrese Prachatice. Dodnes ho připomíná pomníček, ke kterému vás zavede turistická stezka. Osamělí vlci na Šumavu pronikali i dál, ale nastálo už se tam nezabydleli. Poslední moravský vlk padl v roce 1914 v beskydském Bukovci. V pozdější době, především ve válečných letech, se prý vlci v Beskydech stále občas vyskytovali, ale oficiální zprávy o tom neexistují. Poslední medvěd hnědý byl na území dnešní České republiky zastřelen v roce 1885 také v Beskydech.

Medvědi, vlci, ale také rysové, v naší přírodě skutečně mnoho let vůbec nežili. Teprve nedávno se začali vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách severní Moravy. Rysům se daří také na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují už i na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě – za pomoci fotopasti ho tam jako první zachytili právě odborníci ze společnosti ALKA Wildlife. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha. Pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by už naše lesy nebyly tak bezpečné, jako dříve.

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? To všechno prozradí zooložka Tereza Mináriková v úterý 6. prosince od 16.30 hodin na Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. „Bezkofeinová“ varianta Café Nobel je určena především dětem a mládeži. Dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Mládě rysa.

Kredit: Bernard Landgraf, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.