16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

06.12. 2016

Rys, vlk a medvěd: Velké šelmy v naší přírodě

Do naší přírody se vrací velké šelmy – rysové, vlci i medvědi. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát? O skrytém životě plachých šelem bude v úterý 6. prosince v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife o.p.s.

V Čechách i na Moravě můžete narazit hned na několik pamětních desek a pomníčků, věnovaných posledním zastřeleným medvědům, popřípadě vlkům. Poslední vlk „staré éry“ byl v Čechách zastřelen 2. prosince 1874 nedaleko šumavských Černých Lad v okrese Prachatice. Dodnes ho připomíná pomníček, ke kterému vás zavede turistická stezka. Osamělí vlci na Šumavu pronikali i dál, ale nastálo už se tam nezabydleli. Poslední moravský vlk padl v roce 1914 v beskydském Bukovci. V pozdější době, především ve válečných letech, se prý vlci v Beskydech stále občas vyskytovali, ale oficiální zprávy o tom neexistují. Poslední medvěd hnědý byl na území dnešní České republiky zastřelen v roce 1885 také v Beskydech.

Medvědi, vlci, ale také rysové, v naší přírodě skutečně mnoho let vůbec nežili. Teprve nedávno se začali vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách severní Moravy. Rysům se daří také na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují už i na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě – za pomoci fotopasti ho tam jako první zachytili právě odborníci ze společnosti ALKA Wildlife. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha. Pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by už naše lesy nebyly tak bezpečné, jako dříve.

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? To všechno prozradí zooložka Tereza Mináriková v úterý 6. prosince od 16.30 hodin na Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. „Bezkofeinová“ varianta Café Nobel je určena především dětem a mládeži. Dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Mládě rysa.

Kredit: Bernard Landgraf, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.