Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

06.12. 2016

Rys, vlk a medvěd: Velké šelmy v naší přírodě

Do naší přírody se vrací velké šelmy – rysové, vlci i medvědi. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát? O skrytém životě plachých šelem bude v úterý 6. prosince v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife o.p.s.

V Čechách i na Moravě můžete narazit hned na několik pamětních desek a pomníčků, věnovaných posledním zastřeleným medvědům, popřípadě vlkům. Poslední vlk „staré éry“ byl v Čechách zastřelen 2. prosince 1874 nedaleko šumavských Černých Lad v okrese Prachatice. Dodnes ho připomíná pomníček, ke kterému vás zavede turistická stezka. Osamělí vlci na Šumavu pronikali i dál, ale nastálo už se tam nezabydleli. Poslední moravský vlk padl v roce 1914 v beskydském Bukovci. V pozdější době, především ve válečných letech, se prý vlci v Beskydech stále občas vyskytovali, ale oficiální zprávy o tom neexistují. Poslední medvěd hnědý byl na území dnešní České republiky zastřelen v roce 1885 také v Beskydech.

Medvědi, vlci, ale také rysové, v naší přírodě skutečně mnoho let vůbec nežili. Teprve nedávno se začali vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách severní Moravy. Rysům se daří také na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují už i na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě – za pomoci fotopasti ho tam jako první zachytili právě odborníci ze společnosti ALKA Wildlife. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha. Pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by už naše lesy nebyly tak bezpečné, jako dříve.

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? To všechno prozradí zooložka Tereza Mináriková v úterý 6. prosince od 16.30 hodin na Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. „Bezkofeinová“ varianta Café Nobel je určena především dětem a mládeži. Dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Mládě rysa.

Kredit: Bernard Landgraf, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.