Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

06.12. 2016

Rys, vlk a medvěd: Velké šelmy v naší přírodě

 

Do naší přírody se vrací velké šelmy – rysové, vlci i medvědi. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát? O skrytém životě plachých šelem bude v úterý 6. prosince v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife o.p.s.

V Čechách i na Moravě můžete narazit hned na několik pamětních desek a pomníčků, věnovaných posledním zastřeleným medvědům, popřípadě vlkům. Poslední vlk „staré éry“ byl v Čechách zastřelen 2. prosince 1874 nedaleko šumavských Černých Lad v okrese Prachatice. Dodnes ho připomíná pomníček, ke kterému vás zavede turistická stezka. Osamělí vlci na Šumavu pronikali i dál, ale nastálo už se tam nezabydleli. Poslední moravský vlk padl v roce 1914 v beskydském Bukovci. V pozdější době, především ve válečných letech, se prý vlci v Beskydech stále občas vyskytovali, ale oficiální zprávy o tom neexistují. Poslední medvěd hnědý byl na území dnešní České republiky zastřelen v roce 1885 také v Beskydech.

Medvědi, vlci, ale také rysové, v naší přírodě skutečně mnoho let vůbec nežili. Teprve nedávno se začali vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách severní Moravy. Rysům se daří také na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují už i na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě – za pomoci fotopasti ho tam jako první zachytili právě odborníci ze společnosti ALKA Wildlife. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha. Pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by už naše lesy nebyly tak bezpečné, jako dříve.

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? To všechno prozradí zooložka Tereza Mináriková v úterý 6. prosince od 16.30 hodin na Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. „Bezkofeinová“ varianta Café Nobel je určena především dětem a mládeži. Dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.


Foto: Mládě rysa.

Kredit: Bernard Landgraf, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.


  © 2012 UJEP