15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

28.10. 2023

Café Nobel On the Road: Tajemná rašeliniště Jizerských hor

Jak a kdy vznikla jizerskohorská rašeliniště? Jaký mají význam? Co na rašeliništích roste a co tam žije? Na to všechno odpoví přednáška botaničky Mgr. Šárky MazánkovéAgentury ochrany přírody a krajiny ČR z Liberce v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu, v sobotu 28. října dopoledne, od 11 hodin. Přednáška je speciální „výjezdní“ součástí našeho cyklu – jako tzv. Café Nobel on the Road.

Jizerské hory nejsou pouze kopce, žulové skály, rozsáhlé bukové lesy a temné rokle s vodopády. Uvnitř lesů, na náhorní plošině kdysi neprostupných smrčin, po ekologické katastrofě rozsáhlých holin a dnes už opět regenerujících porostů smrku, se tu a tam skrývají prastaré neprostupné bažiny, močály, mokřady ... zkrátka rašeliniště. Mnohá skrývá před lidskými zraky neprostupná zástěna temně zelené borovice kleče a za chladného rána i závoj mlhy. Jen málokde ve střední Evropě najdeme tolik rašelinišť na tak malém území jako právě v Jizerských horách. Právem jsou zařazena na seznam mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Přednáška botaničky Šárky Mazánkové je primárně určena pro návštěvníky IDCŽM. Přijít však může i veřejnost se zájmem o přírodu Jizerských hor.

Foto v abstraktu: Pavlina louka

Foto v článku: Rašeliniště Jizery zarostlé rdestem alpským (Potamogeton alpinus) a plavuňka zaplavovaná (Lycopodiella inundata) na Rybích loučkách

Foto © Šárka Mazánková