Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

28.10. 2023

Café Nobel On the Road: Tajemná rašeliniště Jizerských hor

 

Jak a kdy vznikla jizerskohorská rašeliniště? Jaký mají význam? Co na rašeliništích roste a co tam žije? Na to všechno odpoví přednáška botaničky Mgr. Šárky MazánkovéAgentury ochrany přírody a krajiny ČR z Liberce v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu, v sobotu 28. října dopoledne, od 11 hodin. Přednáška je speciální „výjezdní“ součástí našeho cyklu – jako tzv. Café Nobel on the Road.

Jizerské hory nejsou pouze kopce, žulové skály, rozsáhlé bukové lesy a temné rokle s vodopády. Uvnitř lesů, na náhorní plošině kdysi neprostupných smrčin, po ekologické katastrofě rozsáhlých holin a dnes už opět regenerujících porostů smrku, se tu a tam skrývají prastaré neprostupné bažiny, močály, mokřady ... zkrátka rašeliniště. Mnohá skrývá před lidskými zraky neprostupná zástěna temně zelené borovice kleče a za chladného rána i závoj mlhy. Jen málokde ve střední Evropě najdeme tolik rašelinišť na tak malém území jako právě v Jizerských horách. Právem jsou zařazena na seznam mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Přednáška botaničky Šárky Mazánkové je primárně určena pro návštěvníky IDCŽM. Přijít však může i veřejnost se zájmem o přírodu Jizerských hor.


 

 

 

 

 

 

 

Foto v abstraktu: Pavlina louka

Foto v článku: Rašeliniště Jizery zarostlé rdestem alpským (Potamogeton alpinus) a plavuňka zaplavovaná (Lycopodiella inundata) na Rybích loučkách

Foto © Šárka Mazánková

  © 2012 UJEP