Teplice

17. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.10. 2019

Raci v České republice

Raci jsou často považováni za živočichy, kteří byli u nás v minulosti hojní, ale dnes už se s nimi vinou znečištění v našich vodách setkáme jen vzácně. O tom, jak je to s našimi raky doopravdy, bude v úterý 8. října dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze.

Raci patří mezi členovce (kmen Arthropoda), do podkmenu korýši (Crustacea), třídy rakovci (Malacostraca), řádu desetinozí korýši (Decapoda) a infrařádu raci (Astacidea). Na evropském kontinentu se vyskytuje jen několik druhů a na území České republiky jsou původní jen dva z nich, rak říční (Astacus astacus) a rak kamenáč (Austropotamobius torrentium).

Tyto dva druhy doplňují druhy nepůvodní, konkrétně rak bahenní z východní Evropy (Pontastacus leptodactylus) a trojice nežádoucích a invazních raků ze Severní Ameriky, rak pruhovaný (Faxonius limosus), rak signální (Pacifastacus leniusculus) a teprve nedávno nalezený rak mramorovaný (Procambarus virginalis). Severoameričtí raci jsou přenašeči infekčního onemocnění zvaného račí mor. Toto onemocnění je velice nebezpečné pro evropské raky.

S dalšími raky se setkáváme v akvarijních chovech. V současné době se jedná přibližně o třicet druhů, ale toto číslo každým rokem roste. Na trhu se objevují především raci ze Severní Ameriky a z Nové Guiney. Není výjimkou, že nejen chovatelé, ale i prodejci samotní je rozlišují pouze na základě zbarvení na „modré“, „červené“ a „hnědé“. Těžko se pak ale upozorňuje na rizika spojená s chovem a případným vypouštěním některých druhů do volné přírody.

Chovatele raků by za žádných okolností neměli umožnit únik akvarijních raků do přírody a neměli by je vypouštět je ani do zahradních jezírek, odkud se následně snadno šíří do okolí. Kromě toho, že je to podle litery zákona nelegální, ještě by to zhoršilo situaci s ochranou druhů původních.

Povídání zoologa Jiřího Patoky v kavárně Bárka začne v 16:30 hodin, což je pravidelný čas našich dětských setkání v rámci Café Nobel Bez kofeinu. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.

 

Foto v abstraktu: Rak kamenáč. Autor: Christoph Leeb

Foto v článku: Rak říční. Autor: Donatas Vertelka

Oba snímky via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0


  © 2012 UJEP