Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

06.12. 2018

Co skrývají egyptské pyramidy?

Pyramidy jsou ikonami starověké civilizace na Nilu. Odedávna vzbuzovaly zájem návštěvníků Egypta, badatelů i dobrodruhů, píše se o nich i v Bibli. Egyptské pyramidy však i přes 200 let zkoumání stále skrývají některá svá tajemství. V rámci Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 6. prosince v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku vyprávět egyptolog doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Představíme vám architekturu staroegyptských pyramidových komplexů v jejích historických a náboženských souvislostech od počátku jejího užívání v době vlády panovníka Džosera až po poslední pyramidy merojské a napatské. Budeme se věnovat mj. i organizaci a technické stránce výstavby pyramid, která není dodnes vědcům úplně jasná. Po přednášce se budete moci Jaromíra Krejčího zeptat třeba i na probíhající výzkumy českých badatelů v Egyptě, odkud se nedávno vrátil.

Café Nobel s Jaromírem Krejčím začne v Refugiu v obvyklých 18:30 hodin. Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:49.

Foto v hlavičce: Pyramidy v Gíze. Kredit: Pixabay.com, CC0 Creative Commons

Foto v článku: Džoserova pyramida v Sakkáře – nejstarší egyptská pyramida. Kredit: Francisco Anzola, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic (výřez ze snímku).