20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

06.12. 2018

Co skrývají egyptské pyramidy?

Pyramidy jsou ikonami starověké civilizace na Nilu. Odedávna vzbuzovaly zájem návštěvníků Egypta, badatelů i dobrodruhů, píše se o nich i v Bibli. Egyptské pyramidy však i přes 200 let zkoumání stále skrývají některá svá tajemství. V rámci Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 6. prosince v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku vyprávět egyptolog doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Představíme vám architekturu staroegyptských pyramidových komplexů v jejích historických a náboženských souvislostech od počátku jejího užívání v době vlády panovníka Džosera až po poslední pyramidy merojské a napatské. Budeme se věnovat mj. i organizaci a technické stránce výstavby pyramid, která není dodnes vědcům úplně jasná. Po přednášce se budete moci Jaromíra Krejčího zeptat třeba i na probíhající výzkumy českých badatelů v Egyptě, odkud se nedávno vrátil.

Café Nobel s Jaromírem Krejčím začne v Refugiu v obvyklých 18:30 hodin. Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:49.

Foto v hlavičce: Pyramidy v Gíze. Kredit: Pixabay.com, CC0 Creative Commons

Foto v článku: Džoserova pyramida v Sakkáře – nejstarší egyptská pyramida. Kredit: Francisco Anzola, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic (výřez ze snímku).