21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

16.04. 2015

Kde se srážejí částice: Půl století CERNu – s českou stopou

Částicové fyzice se podařilo za sto let experimentů a teoretického bádání vytvořit „standardní model“ mikrosvěta, do sebe zapadající soubor poznatků a teorií, které popisují, jak je svět poskládán ze základních stavebních kamenů (kvarků a leptonů) a jaké v něm probíhají interakce. Podstatnou roli v tomto bádání sehrál v minulých šedesáti letech CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum. Na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu o tom bude 16. dubna od 18 hodin v rámci cyklu Café Nobel hovořit Doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Řeč bude jak o zmíněném standardním modelu, tak i o tom, jak se nové poznatky získávají, ať už v CERNu nebo dalších laboratořích, a jak se na výzkumech podílejí Češi. Budete mít možnost diskutovat i o tématech výzkumu na další léta a jakýchkoli dalších souvisejících otázkách. Srdečně zveme!

Foto: Letecký pohled na CERN

Kredit: Maximilien Brice (CERN), CERN Document Server, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons