16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.04. 2015

Kde se srážejí částice: Půl století CERNu – s českou stopou

Částicové fyzice se podařilo za sto let experimentů a teoretického bádání vytvořit „standardní model“ mikrosvěta, do sebe zapadající soubor poznatků a teorií, které popisují, jak je svět poskládán ze základních stavebních kamenů (kvarků a leptonů) a jaké v něm probíhají interakce. Podstatnou roli v tomto bádání sehrál v minulých šedesáti letech CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum. Na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu o tom bude 16. dubna od 18 hodin v rámci cyklu Café Nobel hovořit Doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Řeč bude jak o zmíněném standardním modelu, tak i o tom, jak se nové poznatky získávají, ať už v CERNu nebo dalších laboratořích, a jak se na výzkumech podílejí Češi. Budete mít možnost diskutovat i o tématech výzkumu na další léta a jakýchkoli dalších souvisejících otázkách. Srdečně zveme!

Foto: Letecký pohled na CERN

Kredit: Maximilien Brice (CERN), CERN Document Server, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons