27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Částicové fyzice se podařilo za sto let experimentů a teoretického bádání vytvořit „standardní model“ mikrosvěta, do sebe zapadající soubor poznatků a teorií, které popisují, jak je svět poskládán ze základních stavebních kamenů (kvarků a leptonů) a jaké v něm probíhají interakce. Podstatnou roli v tomto bádání sehrál v minulých šedesáti letech CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum. Na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu o tom bude 16. dubna od 18 hodin v rámci cyklu Café Nobel hovořit Doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Řeč bude jak o zmíněném standardním modelu, tak i o tom, jak se nové poznatky získávají, ať už v CERNu nebo dalších laboratořích, a jak se na výzkumech podílejí Češi. Budete mít možnost diskutovat i o tématech výzkumu na další léta a jakýchkoli dalších souvisejících otázkách. Srdečně zveme!
Foto: Letecký pohled na CERN
Kredit: Maximilien Brice (CERN), CERN Document Server, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons