Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

16.04. 2015

Kde se srážejí částice: Půl století CERNu – s českou stopou

Částicové fyzice se podařilo za sto let experimentů a teoretického bádání vytvořit „standardní model“ mikrosvěta, do sebe zapadající soubor poznatků a teorií, které popisují, jak je svět poskládán ze základních stavebních kamenů (kvarků a leptonů) a jaké v něm probíhají interakce. Podstatnou roli v tomto bádání sehrál v minulých šedesáti letech CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum. Na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu o tom bude 16. dubna od 18 hodin v rámci cyklu Café Nobel hovořit Doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Řeč bude jak o zmíněném standardním modelu, tak i o tom, jak se nové poznatky získávají, ať už v CERNu nebo dalších laboratořích, a jak se na výzkumech podílejí Češi. Budete mít možnost diskutovat i o tématech výzkumu na další léta a jakýchkoli dalších souvisejících otázkách. Srdečně zveme!

Foto: Letecký pohled na CERN

Kredit: Maximilien Brice (CERN), CERN Document Server, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons