20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

13.03. 2018

Povídání o Zemi: Pohledy z vesmíru

Naše rodná planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Na Zemi se zaměřují fotoaparáty kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice i optika mnoha automatických sond. Vznikla tak řada netradičních obrázků naší planety, které návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu ukáže popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kancelářeV úterý 13. března v ústecké kavárně Fokus kafe.

Z vesmíru se nefotografují jen vojensky nebo vědecky důležitá místa, občas se najde čas i na zvěčnění zajímavých objektů vytvořených přírodou nebo i lidmi. Známá místa dostávají z té výšky úplně jiné rozměry. Poznáte na obrázcích z oběžné dráhy třeba Sochu svobody nebo Velkou čínskou zeď?

Povídání Milana Halouska v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Delta Dunaje

Foto v článku: Italské Benátky z vesmíru