21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

13.03. 2018

Povídání o Zemi: Pohledy z vesmíru

Naše rodná planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Na Zemi se zaměřují fotoaparáty kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice i optika mnoha automatických sond. Vznikla tak řada netradičních obrázků naší planety, které návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu ukáže popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kancelářeV úterý 13. března v ústecké kavárně Fokus kafe.

Z vesmíru se nefotografují jen vojensky nebo vědecky důležitá místa, občas se najde čas i na zvěčnění zajímavých objektů vytvořených přírodou nebo i lidmi. Známá místa dostávají z té výšky úplně jiné rozměry. Poznáte na obrázcích z oběžné dráhy třeba Sochu svobody nebo Velkou čínskou zeď?

Povídání Milana Halouska v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Delta Dunaje

Foto v článku: Italské Benátky z vesmíru