20. července

17.08.2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

20.07.2017

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

13.03. 2014

Petr Kulhánek: Cesta k počátkům kosmonautiky

USAExpedice profesora Petra Kulhánka a jeho studentů do Spojených států měla dva cíle – podívat se na místa, kde se připravuje zárodečná polévka, ze které vznikal náš vesmír a prohlédnout si unikátní exponáty z dějin americké kosmonautiky. Cesta to nebyla jednoduchá a pokud Vás zajímají detaily, nenechte si ujít záznam vyprávění o "americké anabázi". Jako každé vyprávění Petra Kulhánka vtipné, šťavnaté, zajímavé a místy nekorektní! :)

Americká anabáze prof. Petra Kulhánka - záznam přednášky