Příchovice

25. srpna

Jak funguje mozek

Co všechno lidský mozek umí a jak to dělá? A co když se některá jeho část poškodí? MUDr. Karel Kieslich z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci Café Nobel Bez kofeinu dětem prozradí, jak mozek řídí náš pohyb a jak nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Seznámí je s opicí, která myšlenkami ovládá stroje. S lidmi, kteří jsou slepí, a přesto umí říct, co vidí. Nebo s dětmi, které se narodily téměř bez mozku, a přesto tancují podle hudby. V úterý 12. září v ústeckém Fokus kafe.

25.08.2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

13.03. 2014

Petr Kulhánek: Cesta k počátkům kosmonautiky

USAExpedice profesora Petra Kulhánka a jeho studentů do Spojených států měla dva cíle – podívat se na místa, kde se připravuje zárodečná polévka, ze které vznikal náš vesmír a prohlédnout si unikátní exponáty z dějin americké kosmonautiky. Cesta to nebyla jednoduchá a pokud Vás zajímají detaily, nenechte si ujít záznam vyprávění o "americké anabázi". Jako každé vyprávění Petra Kulhánka vtipné, šťavnaté, zajímavé a místy nekorektní! :)

Americká anabáze prof. Petra Kulhánka - záznam přednášky