21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

13.03. 2014

Petr Kulhánek: Cesta k počátkům kosmonautiky

USAExpedice profesora Petra Kulhánka a jeho studentů do Spojených států měla dva cíle – podívat se na místa, kde se připravuje zárodečná polévka, ze které vznikal náš vesmír a prohlédnout si unikátní exponáty z dějin americké kosmonautiky. Cesta to nebyla jednoduchá a pokud Vás zajímají detaily, nenechte si ujít záznam vyprávění o "americké anabázi". Jako každé vyprávění Petra Kulhánka vtipné, šťavnaté, zajímavé a místy nekorektní! :)

Americká anabáze prof. Petra Kulhánka - záznam přednášky