21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

14.11. 2013

Proč Papuánci kreslí v mapách květiny

BlahaKdo četl knihu Malý princ, ví, že květiny se obvykle v mapách nekreslí. O to větší překvapení čeká našince při terénních výzkumech mezi téměř zapomenutými kmeny. Zjistí totiž, že tomu tak často není. Proč ale některé kmeny kreslí v mapách květiny a my je například v topografických mapách nekreslíme? Co to jsou mentální mapy a jak se liší obsah našich mentálních map od obsahu mentálních map Papuánců? V čem jsou si tyto mapy naopak podobné a co tuto podobnost ovlivňuje? Na tyto a podobné otázky se pokusí odpovědět kulturní antropolog Martin Soukup a kartograf Jan Daniel Bláha. Přinesou s sebou i ukázky map pořízených během terénního výzkumu u kmene Nungon, který žije v oblasti papuánské provincie Morobe.