28. května

08.05.2020

Na Café Nobel si po pauze zajdete poprvé na konci května

AKTUALIZOVÁNO 8. 5.

Aktuální informace o vývoji situace kolem našeho přednáškového cyklu pravidelně zveřejňujeme v tomto článku a také na našem facebookovém účtu.

28.05.2020

Voda – nej(ne)obyčejnější kapalina

Na světě není nic obyčejnějšího než voda, řeknete si možná. Každému přece teče doma z kohoutku. Pro vědce je však látka s jednoduchým vzorcem H2O stále exotická a záhadná. Proto také vodu i na počátku 21. století stále intenzivně studují. O tajemství „obyčejné“ vody bude ve čtvrtek 28. května v rámci prvního Café Nobel po nucené přestávce na teplické hvězdárně vyprávět fyzikální chemik doc. RNDr. Jan Jirsák, Ph.D. z  Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.11. 2017

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD., vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

Živé organismy nás stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Dají se v meteoritech nalézt stopy mimozemského života?

Přednáška Tomáše Petráska začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Foto v hlavičce: Domnělá fosilní bakterie z meteoritu ALH84001. Kredit: NASA, licence Public domain.

Foto v článku: Fosilní mřížovec Lychnocanium ventricosum z Barbadosu. Kredit: Pictureped, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.