Děčín

26. září

26.09.2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

19.09.2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

16.11. 2017

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD., vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

Živé organismy nás stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Dají se v meteoritech nalézt stopy mimozemského života?

Přednáška Tomáše Petráska začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Foto v hlavičce: Domnělá fosilní bakterie z meteoritu ALH84001. Kredit: NASA, licence Public domain.

Foto v článku: Fosilní mřížovec Lychnocanium ventricosum z Barbadosu. Kredit: Pictureped, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.