Ústí nad Labem

6. června

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

24.11. 2022

Oheň – dobrý sluha, ale špatný pán aneb Proč nám hoří lesy?

Kde všude na Zemi se vyskytují lesní požáry, jaké mají příčiny a následky a jak do toho všeho zapadá nedávný velký požár v Českém Švýcarsku? O tom bude ve čtvrtek 24. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books povídat geobotanik a rostlinný ekolog prof. RNDr. Michal Hejcman, Ph.D. et Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Oheň je součástí vývoje ekosystémů od doby, kdy rostliny kolonizovaly souš a vznikly suchozemské ekosystémy. Doklady přirozených lesních požárů pocházejí již z prvohor. Činností člověka se intenzita požárů výrazně zvýšila. Požáry mají jak pozitivní, tak i negativní dopady na fungování ekosystémů a lidských společností. Požár v Českém Švýcarsku si v rámci přednášky zasadíme do historických, ekologických, klimatických a hospodářských souvislostí.

Přednáška prof. Pavla Hejcmana v Děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne jako obvykle v 19 hodin.

Foto: Spáleniště Českého Švýcarska. Zdroj: Pavel Hejcman, Facebook (se svolením)