Tisá

1. prosince

08.12.2022

BEZ KOFEINU (pro děti a mládež): Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?

Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.

01.12.2022

Dalekohled Jamese Webba

V prosinci loňského roku se vydal do vesmíru toužebně očekávaný dalekohled Jamese Webba. Přijďte se pokochat jeho prvními pořízenými snímky, nad kterými se doslova tají dech! Ve čtvrtek 1. prosince vám je v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku představí známý astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

24.11. 2022

Oheň – dobrý sluha, ale špatný pán aneb Proč nám hoří lesy?

Kde všude na Zemi se vyskytují lesní požáry, jaké mají příčiny a následky a jak do toho všeho zapadá nedávný velký požár v Českém Švýcarsku? O tom bude ve čtvrtek 24. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books povídat geobotanik a rostlinný ekolog prof. RNDr. Michal Hejcman, Ph.D. et Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Oheň je součástí vývoje ekosystémů od doby, kdy rostliny kolonizovaly souš a vznikly suchozemské ekosystémy. Doklady přirozených lesních požárů pocházejí již z prvohor. Činností člověka se intenzita požárů výrazně zvýšila. Požáry mají jak pozitivní, tak i negativní dopady na fungování ekosystémů a lidských společností. Požár v Českém Švýcarsku si v rámci přednášky zasadíme do historických, ekologických, klimatických a hospodářských souvislostí.

Přednáška prof. Pavla Hejcmana v Děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne jako obvykle v 19 hodin.

Foto: Spáleniště Českého Švýcarska. Zdroj: Pavel Hejcman, Facebook (se svolením)