16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

08.07. 2021

Očima vážek vzduchem i vodou

Od dravých larev podvodního světa, přes jejich metamorfózu na stéble ostřice k létavému dospělci a přes svatební lety zase k vajíčku. Co za tajemství skrývá hmyzí skupina vážek, která v téměř nezměněné podobě přežívá na Zemi přes 250 milionů let? Jaké druhy vážek máme u nás a jaké volí strategie přežití? Jak se vážky využívají ke zhodnocení stavu prostředí a proč je užitečné je sledovat? O tom bude ve čtvrtek 8. července v ústeckém muzeu vyprávět ekoložka Kateřina LandováČeského svazu ochránců přírody.

A proč vážky? Český svaz ochránců přírody totiž vyhlásil rok 2021 Rokem vážek. Povídání Kateřiny Landové v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin

Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 22 dní po první dávce dvoudávkového očkování respektive více než 14 dní po ukončeném jednodávkovém očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz.

Foto v abstraktu: Šidélko větší. Foto v článku: Líhnutí vážky

Kredit: Jan Moravec, ČSOP