16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

02.12. 2013

Objevy pod pyramidami..

abusir.. aneb Sluneční kněží a kolaps doby stavitelů pyramid ve světle posledních českých výzkumů

Poslední archeologické objevy na české archeologické koncesi v Abúsíru přinesly nové unikátní prameny pro poznání kolapsu doby staroegyptských stavitelů pyramid. Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve své přednášce představí zcela nové objevy hrobových komplexů staroegyptských hodnostářů a dosud neznámé princezny Šeretnebtej. Přijďte 9. ledna 2014 v 18 hodin na další Café Nobel do Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na fotografii Nikdy nekončící práce českého restaurátora – očišťování fasády hrobky soudce Intiho. © Archiv Českého egyptologického ústavu, Kamil Voděra.