Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

02.12. 2013

Objevy pod pyramidami..

abusir.. aneb Sluneční kněží a kolaps doby stavitelů pyramid ve světle posledních českých výzkumů

Poslední archeologické objevy na české archeologické koncesi v Abúsíru přinesly nové unikátní prameny pro poznání kolapsu doby staroegyptských stavitelů pyramid. Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve své přednášce představí zcela nové objevy hrobových komplexů staroegyptských hodnostářů a dosud neznámé princezny Šeretnebtej. Přijďte 9. ledna 2014 v 18 hodin na další Café Nobel do Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na fotografii Nikdy nekončící práce českého restaurátora – očišťování fasády hrobky soudce Intiho. © Archiv Českého egyptologického ústavu, Kamil Voděra.