17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

02.12. 2013

Objevy pod pyramidami..

abusir.. aneb Sluneční kněží a kolaps doby stavitelů pyramid ve světle posledních českých výzkumů

Poslední archeologické objevy na české archeologické koncesi v Abúsíru přinesly nové unikátní prameny pro poznání kolapsu doby staroegyptských stavitelů pyramid. Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve své přednášce představí zcela nové objevy hrobových komplexů staroegyptských hodnostářů a dosud neznámé princezny Šeretnebtej. Přijďte 9. ledna 2014 v 18 hodin na další Café Nobel do Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na fotografii Nikdy nekončící práce českého restaurátora – očišťování fasády hrobky soudce Intiho. © Archiv Českého egyptologického ústavu, Kamil Voděra.