Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

02.12. 2013

Objevy pod pyramidami..

abusir.. aneb Sluneční kněží a kolaps doby stavitelů pyramid ve světle posledních českých výzkumů

Poslední archeologické objevy na české archeologické koncesi v Abúsíru přinesly nové unikátní prameny pro poznání kolapsu doby staroegyptských stavitelů pyramid. Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve své přednášce představí zcela nové objevy hrobových komplexů staroegyptských hodnostářů a dosud neznámé princezny Šeretnebtej. Přijďte 9. ledna 2014 v 18 hodin na další Café Nobel do Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na fotografii Nikdy nekončící práce českého restaurátora – očišťování fasády hrobky soudce Intiho. © Archiv Českého egyptologického ústavu, Kamil Voděra.