20. července

17.08.2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

20.07.2017

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

20.04. 2015

Jan Andreska: Co jste chtěli vědět o vlcích…

Do lesů v bývalém Vojenském prostoru Ralsko se nastěhovali vlci a dokonce tam už vyvedli mláďata, první česká vlčata po dvou stoletích. Populace našich vlků je sice zatím velmi slabá, ale může se rozšiřovat. Místa je tu pro ně dost, ať už v pohraničních horách nebo vojenských újezdech. To vyvolává zásadní otázky ohledně jejich další přítomnosti. O minulosti, současnosti a budoucnosti vzájemného vztahu člověka a vlka obecného, který nikdy nebyl jednoduchý, hovořil 8. ledna 2015 v ústeckém Fokus kafe bývalý lesník a nyní biolog Ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Jana Andresky i s navazující besedou.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel