Ústí nad Labem

12. srpna

 

 
Aktuality

15.07.2021

Exoplanetární světy a jejich atmosféry

Od objevu první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu uběhlo přes čtvrt století. Dnes známe přes čtyři tisíce vzdálených světů. Otázka je, jak tyto světy vypadají – mají modré nebe jako naše Země, může na nich existovat život? A jak lze tyto světy zkoumat? Všechny tyto otázky otevře ve čtvrtek 15. července během své přednášky na teplické hvězdárně astronom a astrofyzik RNDr. Petr Kabáth, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Také prozradí, jak se do honby za exoplanetami zapojují čeští astronomové.


08.07.2021

Očima vážek vzduchem i vodou

Od dravých larev podvodního světa, přes jejich metamorfózu na stéble ostřice k létavému dospělci a přes svatební lety zase k vajíčku. Co za tajemství skrývá hmyzí skupina vážek, která v téměř nezměněné podobě přežívá na Zemi přes 250 milionů let? Jaké druhy vážek máme u nás a jaké volí strategie přežití? Jak se vážky využívají ke zhodnocení stavu prostředí a proč je užitečné je sledovat? O tom bude ve čtvrtek 8. července v ústeckém muzeu vyprávět ekoložka Kateřina LandováČeského svazu ochránců přírody.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

21.11. 2020

Café Nobel v nouzovém stavu

Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a návazných opatření jsme bohužel byli nuceni zrušit všechny říjnové a v původní podobě i listopadové přednášky Café Nobel.

Přednáška ekonoma doc. Ing. Petra Houdka, Ph.D. Jak podvádět efektivně, která se měla uskutečnit 8. října v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem se ruší. O náhradním termínu jednáme.

Přednáška geologa Ing. Karla Macha, Ph.D. pro děti Výlet do krajiny třetihorních Čech, která se měla konat 13. října také v Muzeu města Ústí nad Labem se uskuteční v náhradním termínu 8. dubna 2021.

Přednáška paleontologa RNDr. Borise Ekrta Historie kousání, která se měla konat 15. října na hvězdárně v Teplicích byla přesunuta na 21. ledna 2021.

Povídání přírodovědce a biologa RNDr. Jiřího Sádla, CSc. o krajině, které se mělo konat 22. října v kavárně a restauraci Refugio v Tisé se uskuteční v náhradním termínu o kterém jednáme.

Povídání komeniologa a pedagoga doc. PhDr. Jana Hábla, Ph.D., věnované 350. výročí Jana Amose Komenského Lidskost není docela ztracena, které se mělo konat 12. listopadu v Muzeu města Ústí nad Labem se uskuteční v náhradním termínu 14. ledna 2021.

Přednáška astrofotografa Petra Horálka Třiadvacetkrát v NASA, spojená s vernisáží výstavy jeho fotografií na teplické hvězdárně, která se měla konat 19. listopadu, byla přeložena na čtvrtek 30. března 2021.

Přednáška bioložky a spisovatelky Julie Novákové Ve světě skutečné science fiction, která se měla konat 26. listopadu v děčínské kavárně Coffee&Books, se sice uskuteční, ale budete ji moci sledovat pouze on-line na internetu.

Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji situace nejsme schopni předpovědět, jaký bude osud i dalších naplánovaných přednášek podle programu. Sledujte prosím náš web a Facebook.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP