16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.07. 2015

Mají nosorožci šanci?

Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové sehrává v pokusech o záchranu severních bílých nosorožců klíčovou úlohu. Všechna dnes žijící zvířata touto zahradou v minulosti prošla. Samice Nabiré tam žije dodnes, další samice Nola byla v roce 1989 z královédvorské zoo dlouhodobě zapůjčena do známé ZOO San Diego v Kalifornii. I nosorožci, kteří žijí od konce roku 2009 v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v africké Keni, tam byli převezeni ze Dvora Králové – samec Sudan a samice Najin a Fatu.

Severní bílí nosorožci jsou označovaní buď za poddruh nosorožce tuponosého, nebo za samostatný druh, zvaný také nosorožec Cottonův. Ve volné přírodě byli s největší pravděpodobností zcela vyhubeni. Přitom ještě na začátku 21. století žilo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo kolem 35 jedinců; nejpozději do roku 2006 však byli vybiti pytláky. Poslední tři jedinci byli zřejmě pozorováni v roce 2009 na území sousedního Súdánu. Od té doby tyto nosorožce ve volné přírodě nikdo neviděl.

Jak pokračují snahy o záchranu severních bílých nosorožců? Existují vůbec nějaké vyhlídky na úspěch? A je pravděpodobné, že by se ještě někdy vrátili do volné přírody centrální Afriky? Nosorožčí povídání na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začne 16. července v 18 hodin.

Zdroj: Wikipedia

Foto: Samice Nola v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu, duben 2015. Kredit: Jeff Keeton, licence CC BY-SA 4.0.