Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

16.07. 2015

Mají nosorožci šanci?

 

Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové sehrává v pokusech o záchranu severních bílých nosorožců klíčovou úlohu. Všechna dnes žijící zvířata touto zahradou v minulosti prošla. Samice Nabiré tam žije dodnes, další samice Nola byla v roce 1989 z královédvorské zoo dlouhodobě zapůjčena do známé ZOO San Diego v Kalifornii. I nosorožci, kteří žijí od konce roku 2009 v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v africké Keni, tam byli převezeni ze Dvora Králové – samec Sudan a samice Najin a Fatu.

Severní bílí nosorožci jsou označovaní buď za poddruh nosorožce tuponosého, nebo za samostatný druh, zvaný také nosorožec Cottonův. Ve volné přírodě byli s největší pravděpodobností zcela vyhubeni. Přitom ještě na začátku 21. století žilo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo kolem 35 jedinců; nejpozději do roku 2006 však byli vybiti pytláky. Poslední tři jedinci byli zřejmě pozorováni v roce 2009 na území sousedního Súdánu. Od té doby tyto nosorožce ve volné přírodě nikdo neviděl.

 Jak pokračují snahy o záchranu severních bílých nosorožců? Existují vůbec nějaké vyhlídky na úspěch? A je pravděpodobné, že by se ještě někdy vrátili do volné přírody centrální Afriky? Nosorožčí povídání na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začne 16. července v 18 hodin.

 

Zdroj: Wikipedia

Foto: Samice Nola v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu, duben 2015. Kredit: Jeff Keeton, licence CC BY-SA 4.0.

 


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP