Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

16.07. 2015

Mají nosorožci šanci?

Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové sehrává v pokusech o záchranu severních bílých nosorožců klíčovou úlohu. Všechna dnes žijící zvířata touto zahradou v minulosti prošla. Samice Nabiré tam žije dodnes, další samice Nola byla v roce 1989 z královédvorské zoo dlouhodobě zapůjčena do známé ZOO San Diego v Kalifornii. I nosorožci, kteří žijí od konce roku 2009 v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v africké Keni, tam byli převezeni ze Dvora Králové – samec Sudan a samice Najin a Fatu.

Severní bílí nosorožci jsou označovaní buď za poddruh nosorožce tuponosého, nebo za samostatný druh, zvaný také nosorožec Cottonův. Ve volné přírodě byli s největší pravděpodobností zcela vyhubeni. Přitom ještě na začátku 21. století žilo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo kolem 35 jedinců; nejpozději do roku 2006 však byli vybiti pytláky. Poslední tři jedinci byli zřejmě pozorováni v roce 2009 na území sousedního Súdánu. Od té doby tyto nosorožce ve volné přírodě nikdo neviděl.

Jak pokračují snahy o záchranu severních bílých nosorožců? Existují vůbec nějaké vyhlídky na úspěch? A je pravděpodobné, že by se ještě někdy vrátili do volné přírody centrální Afriky? Nosorožčí povídání na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začne 16. července v 18 hodin.

Zdroj: Wikipedia

Foto: Samice Nola v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu, duben 2015. Kredit: Jeff Keeton, licence CC BY-SA 4.0.