27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové sehrává v pokusech o záchranu severních bílých nosorožců klíčovou úlohu. Všechna dnes žijící zvířata touto zahradou v minulosti prošla. Samice Nabiré tam žije dodnes, další samice Nola byla v roce 1989 z královédvorské zoo dlouhodobě zapůjčena do známé ZOO San Diego v Kalifornii. I nosorožci, kteří žijí od konce roku 2009 v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v africké Keni, tam byli převezeni ze Dvora Králové – samec Sudan a samice Najin a Fatu.
Severní bílí nosorožci jsou označovaní buď za poddruh nosorožce tuponosého, nebo za samostatný druh, zvaný také nosorožec Cottonův. Ve volné přírodě byli s největší pravděpodobností zcela vyhubeni. Přitom ještě na začátku 21. století žilo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo kolem 35 jedinců; nejpozději do roku 2006 však byli vybiti pytláky. Poslední tři jedinci byli zřejmě pozorováni v roce 2009 na území sousedního Súdánu. Od té doby tyto nosorožce ve volné přírodě nikdo neviděl.
Jak pokračují snahy o záchranu severních bílých nosorožců? Existují vůbec nějaké vyhlídky na úspěch? A je pravděpodobné, že by se ještě někdy vrátili do volné přírody centrální Afriky? Nosorožčí povídání na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začne 16. července v 18 hodin.
Zdroj: Wikipedia
Foto: Samice Nola v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu, duben 2015. Kredit: Jeff Keeton, licence CC BY-SA 4.0.
![]() |
© 2012 UJEP |