19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

16.07. 2015

Mají nosorožci šanci?

Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové sehrává v pokusech o záchranu severních bílých nosorožců klíčovou úlohu. Všechna dnes žijící zvířata touto zahradou v minulosti prošla. Samice Nabiré tam žije dodnes, další samice Nola byla v roce 1989 z královédvorské zoo dlouhodobě zapůjčena do známé ZOO San Diego v Kalifornii. I nosorožci, kteří žijí od konce roku 2009 v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v africké Keni, tam byli převezeni ze Dvora Králové – samec Sudan a samice Najin a Fatu.

Severní bílí nosorožci jsou označovaní buď za poddruh nosorožce tuponosého, nebo za samostatný druh, zvaný také nosorožec Cottonův. Ve volné přírodě byli s největší pravděpodobností zcela vyhubeni. Přitom ještě na začátku 21. století žilo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo kolem 35 jedinců; nejpozději do roku 2006 však byli vybiti pytláky. Poslední tři jedinci byli zřejmě pozorováni v roce 2009 na území sousedního Súdánu. Od té doby tyto nosorožce ve volné přírodě nikdo neviděl.

Jak pokračují snahy o záchranu severních bílých nosorožců? Existují vůbec nějaké vyhlídky na úspěch? A je pravděpodobné, že by se ještě někdy vrátili do volné přírody centrální Afriky? Nosorožčí povídání na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začne 16. července v 18 hodin.

Zdroj: Wikipedia

Foto: Samice Nola v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu, duben 2015. Kredit: Jeff Keeton, licence CC BY-SA 4.0.