Teplice

17. července

 

 
Aktuality

17.07.2025

Bestiář pověr o městské přírodě

Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.


03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

03.11. 2014

Na rande s netopýry: (Nejen) intimní detaily ze života netopýra velkého

MyotisCo umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš,doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Zvláštní prostor bude věnován unikátnímu výzkumu netopýrů velkých (Myotis myotis) v konstrukcích silničních mostů, jejich námluvám, akustické komunikaci a páření. Chybět nebudou zvukové ukázky zpěvu netopýrů ani videozáznamy. Na závěr se Michal Porteš zmíní o nejdůležitějších netopýřích lokalitách Ústeckého kraje, prozradí vám, čím jsou zajímavé a možná dojde i na informace o zimování a sčítání netopýrů.

Café Nobel o netopýrech se koná na teplické hvězdárně na Písečném vrchu 18. prosince od 18 hodin.

 

Foto: Netopýr velký. Kredit: Manuel Werner, Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported









  © 2012 UJEP