19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

03.11. 2014

Na rande s netopýry: (Nejen) intimní detaily ze života netopýra velkého

MyotisCo umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš,doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Zvláštní prostor bude věnován unikátnímu výzkumu netopýrů velkých (Myotis myotis) v konstrukcích silničních mostů, jejich námluvám, akustické komunikaci a páření. Chybět nebudou zvukové ukázky zpěvu netopýrů ani videozáznamy. Na závěr se Michal Porteš zmíní o nejdůležitějších netopýřích lokalitách Ústeckého kraje, prozradí vám, čím jsou zajímavé a možná dojde i na informace o zimování a sčítání netopýrů.

Café Nobel o netopýrech se koná na teplické hvězdárně na Písečném vrchu 18. prosince od 18 hodin.

Foto: Netopýr velký. Kredit: Manuel Werner, Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported