Příchovice u Tanvaldu

23. srpna

23.08.2019

Kurz rozdělávání ohně

Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.

15.08.2019

Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského, který nyní pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Přijďte ve čtvrtek 15. srpna na teplickou hvězdárnu!

03.11. 2014

Na rande s netopýry: (Nejen) intimní detaily ze života netopýra velkého

MyotisCo umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš,doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Zvláštní prostor bude věnován unikátnímu výzkumu netopýrů velkých (Myotis myotis) v konstrukcích silničních mostů, jejich námluvám, akustické komunikaci a páření. Chybět nebudou zvukové ukázky zpěvu netopýrů ani videozáznamy. Na závěr se Michal Porteš zmíní o nejdůležitějších netopýřích lokalitách Ústeckého kraje, prozradí vám, čím jsou zajímavé a možná dojde i na informace o zimování a sčítání netopýrů.

Café Nobel o netopýrech se koná na teplické hvězdárně na Písečném vrchu 18. prosince od 18 hodin.

Foto: Netopýr velký. Kredit: Manuel Werner, Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported