Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

03.11. 2014

Na rande s netopýry: (Nejen) intimní detaily ze života netopýra velkého

MyotisCo umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš,doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Zvláštní prostor bude věnován unikátnímu výzkumu netopýrů velkých (Myotis myotis) v konstrukcích silničních mostů, jejich námluvám, akustické komunikaci a páření. Chybět nebudou zvukové ukázky zpěvu netopýrů ani videozáznamy. Na závěr se Michal Porteš zmíní o nejdůležitějších netopýřích lokalitách Ústeckého kraje, prozradí vám, čím jsou zajímavé a možná dojde i na informace o zimování a sčítání netopýrů.

Café Nobel o netopýrech se koná na teplické hvězdárně na Písečném vrchu 18. prosince od 18 hodin.

Foto: Netopýr velký. Kredit: Manuel Werner, Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported