16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.12. 2018

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal PortešPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Z povídání Michala Porteše pochopíte, jak funguje roční cyklus netopýrů, co je pro ně důležité a jak jim lidé mohou pomáhat i škodit. Zjistíte jaké zvláštnosti a uzpůsobení mají netopýři pro život v mírném pásmu a dozvíte se, že netopýři jsou s lidmi spjati skutečně historicky – jsou všude kolem nás, třebaže schovaní pod rouškou tmy. S trochou nadsázky se dokonce dá říci, že netopýr se ve vhodnou dobu může objevit za každým oknem. Dozvíte se, jaké jsou nejběžnější druhy netopýrů v městském prostředí – čím jsou zajímaví, jak loví, čím se živí a kde je hledat. A určitě nevíte, že dovedou i zpívat… J

Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Netopýr vousatý.

Kredit: Manuel Ruedi, Muséum d'histoire naturelle de Genève, licence CC BY 3.0

Foto v článku: Netopýr řasnatý za letu.

Kredit: Guido Gerding, licence CC BY 3.0