Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

11.12. 2018

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal PortešPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Z povídání Michala Porteše pochopíte, jak funguje roční cyklus netopýrů, co je pro ně důležité a jak jim lidé mohou pomáhat i škodit. Zjistíte jaké zvláštnosti a uzpůsobení mají netopýři pro život v mírném pásmu a dozvíte se, že netopýři jsou s lidmi spjati skutečně historicky – jsou všude kolem nás, třebaže schovaní pod rouškou tmy. S trochou nadsázky se dokonce dá říci, že netopýr se ve vhodnou dobu může objevit za každým oknem. Dozvíte se, jaké jsou nejběžnější druhy netopýrů v městském prostředí – čím jsou zajímaví, jak loví, čím se živí a kde je hledat. A určitě nevíte, že dovedou i zpívat… J

Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Netopýr vousatý.

Kredit: Manuel Ruedi, Muséum d'histoire naturelle de Genève, licence CC BY 3.0

Foto v článku: Netopýr řasnatý za letu.

Kredit: Guido Gerding, licence CC BY 3.0