21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

11.12. 2018

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal PortešPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Z povídání Michala Porteše pochopíte, jak funguje roční cyklus netopýrů, co je pro ně důležité a jak jim lidé mohou pomáhat i škodit. Zjistíte jaké zvláštnosti a uzpůsobení mají netopýři pro život v mírném pásmu a dozvíte se, že netopýři jsou s lidmi spjati skutečně historicky – jsou všude kolem nás, třebaže schovaní pod rouškou tmy. S trochou nadsázky se dokonce dá říci, že netopýr se ve vhodnou dobu může objevit za každým oknem. Dozvíte se, jaké jsou nejběžnější druhy netopýrů v městském prostředí – čím jsou zajímaví, jak loví, čím se živí a kde je hledat. A určitě nevíte, že dovedou i zpívat… J

Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Netopýr vousatý.

Kredit: Manuel Ruedi, Muséum d'histoire naturelle de Genève, licence CC BY 3.0

Foto v článku: Netopýr řasnatý za letu.

Kredit: Guido Gerding, licence CC BY 3.0