27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Co je NEKONEČNO? A k čemu by mohlo být dobré? Fenomén nekonečna je lákavý a zrádný obyvatel všech oblastí matematiky. Matematici se ho i přesto vždy snažili spoutat a vymezit. O tom, jak se jim to dařilo a daří, bude didaktička matematiky PhDr. Magdalena Krátká, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vyprávět v pátek 20. srpna v rámci pravidelného Café Nobel On the Road v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.
Přednáška Magdaleny Krátké začne přibližně v 10:30 dopoledne. Je určena především návštěvníkům Centra. Pokud byste chtěli přednášku navštívit také, kontaktujte prosím co nejdříve vedoucího centra, P. Jiřího Smolka na některém z těchto kontaktů.
Obrázky: Pixabay.com a IDCŽM Křižovatka