Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.03. 2024

Navigace a mapy z druhého konce světa

 

Jak se neztratit na vlnách oceánů? Jinak na to šli evropští námořníci a jinak plavci mořeplaveckých kultur Pacifiku. Víc vám o tom prozradí kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V úterý 26. března v děčínské kavárně Coffee & Books.

V našem prostředí se postupně prosadil evropský charakter navigace a orientace v mapách (např. používání světových stran, určování azimutů či exaktní měření vzdáleností). Málokdo si dokáže představit současnou moderní kartografii právě bez těchto principů, které se staly také běžnou součástí počítačových programů pro tvorbu map. Na druhém konci světa však dodnes existují, nejen v kolektivní paměti, jiné kulturní varianty porozumění geografickému prostoru a jeho zobrazování. Díky tomu, že se orientace v prostoru projevuje jako jedna z tzv. kulturních univerzálií, získala tato přirozená schopnost člověka různé podoby po celém světě v závislosti na konkrétním charakteru přírodního a sociálního prostředí. Uvidíte ukázky různých přístupů k prostorové orientaci a tvorbě map, zejména z oblasti Oceánie; představeny budou i příklady z terénního výzkumu přednášejícího.

Přednáška Jana D. Bláhy v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začíná v 18 hodin.

Vchodné je volné, místa k sezení si můžete rezervovat na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.

 

Foto v abstraktu: Navigační mapa neznámého stáří z Marshallových ostrovů ze sbírky Muzea antropologie Phoebe A. Hearstové na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Foto: Jim Heaphy. Via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0 DEED.

Foto v článku: Sto let stará mapa z Marshallových ostrovů, Library of Congress Geography and Map Division Washington, D.C., licence public domain


  © 2012 UJEP