Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.03. 2024

Navigace a mapy z druhého konce světa

 

Jak se neztratit na vlnách oceánů? Jinak na to šli evropští námořníci a jinak plavci mořeplaveckých kultur Pacifiku. Víc vám o tom prozradí kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V úterý 26. března v děčínské kavárně Coffee & Books.

V našem prostředí se postupně prosadil evropský charakter navigace a orientace v mapách (např. používání světových stran, určování azimutů či exaktní měření vzdáleností). Málokdo si dokáže představit současnou moderní kartografii právě bez těchto principů, které se staly také běžnou součástí počítačových programů pro tvorbu map. Na druhém konci světa však dodnes existují, nejen v kolektivní paměti, jiné kulturní varianty porozumění geografickému prostoru a jeho zobrazování. Díky tomu, že se orientace v prostoru projevuje jako jedna z tzv. kulturních univerzálií, získala tato přirozená schopnost člověka různé podoby po celém světě v závislosti na konkrétním charakteru přírodního a sociálního prostředí. Uvidíte ukázky různých přístupů k prostorové orientaci a tvorbě map, zejména z oblasti Oceánie; představeny budou i příklady z terénního výzkumu přednášejícího.

Přednáška Jana D. Bláhy v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začíná v 18 hodin.

Vchodné je volné, místa k sezení si můžete rezervovat na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.

 

Foto v abstraktu: Navigační mapa neznámého stáří z Marshallových ostrovů ze sbírky Muzea antropologie Phoebe A. Hearstové na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Foto: Jim Heaphy. Via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0 DEED.

Foto v článku: Sto let stará mapa z Marshallových ostrovů, Library of Congress Geography and Map Division Washington, D.C., licence public domain


  © 2012 UJEP