Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.06. 2015

Noční „skřítci“ nártouni a další obyvatelé filipínského pralesa


Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ohlédneme se za již pětiletým snažením projektu Tarsius, který v nitru filipínské džungle pátrá po těchto unikátních tvorečcích s cílem doplnit chybějící informace o jejich životě a také napomoci jejich ochraně. Co se za tu dobu podařilo a co stále zůstává záhadou? Mají filipínští nártouni šanci přežít? To se dozvíte mimořádně již v úterý 9. června od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Milada Řeháková má bohaté zkušenosti s výzkumem chování primátů v jejich přirozeném prostředí a se sběrem dat v náročném terénu. Při práci na projektu Tarsius strávila na filipínském ostrově Bohol více než rok a půl svého života. Její povídání doplní jedinečné fotografie Petra Slavíka a dalších účastníků projektu. Připraveny jsou také videonahrávky přímo z terénu a zvukové záznamy z nočního pralesa. Zazní i hlasy samotných nočních „skřítků“ – nártounů filipínských.

 

Nártoun filipínský

Foto: Petr Slavík


  © 2012 UJEP