16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.06. 2015

Noční „skřítci“ nártouni a další obyvatelé filipínského pralesa

Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ohlédneme se za již pětiletým snažením projektu Tarsius, který v nitru filipínské džungle pátrá po těchto unikátních tvorečcích s cílem doplnit chybějící informace o jejich životě a také napomoci jejich ochraně. Co se za tu dobu podařilo a co stále zůstává záhadou? Mají filipínští nártouni šanci přežít? To se dozvíte mimořádně již v úterý 9. června od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Milada Řeháková má bohaté zkušenosti s výzkumem chování primátů v jejich přirozeném prostředí a se sběrem dat v náročném terénu. Při práci na projektu Tarsius strávila na filipínském ostrově Bohol více než rok a půl svého života. Její povídání doplní jedinečné fotografie Petra Slavíka a dalších účastníků projektu. Připraveny jsou také videonahrávky přímo z terénu a zvukové záznamy z nočního pralesa. Zazní i hlasy samotných nočních „skřítků“ – nártounů filipínských.

Nártoun filipínský

Foto: Petr Slavík