Ústí nad Labem

6. května

 

 
Aktuality

06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.06. 2015

Noční „skřítci“ nártouni a další obyvatelé filipínského pralesa


Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ohlédneme se za již pětiletým snažením projektu Tarsius, který v nitru filipínské džungle pátrá po těchto unikátních tvorečcích s cílem doplnit chybějící informace o jejich životě a také napomoci jejich ochraně. Co se za tu dobu podařilo a co stále zůstává záhadou? Mají filipínští nártouni šanci přežít? To se dozvíte mimořádně již v úterý 9. června od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Milada Řeháková má bohaté zkušenosti s výzkumem chování primátů v jejich přirozeném prostředí a se sběrem dat v náročném terénu. Při práci na projektu Tarsius strávila na filipínském ostrově Bohol více než rok a půl svého života. Její povídání doplní jedinečné fotografie Petra Slavíka a dalších účastníků projektu. Připraveny jsou také videonahrávky přímo z terénu a zvukové záznamy z nočního pralesa. Zazní i hlasy samotných nočních „skřítků“ – nártounů filipínských.

 

Nártoun filipínský

Foto: Petr Slavík


  © 2012 UJEP