Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

09.06. 2015

Noční „skřítci“ nártouni a další obyvatelé filipínského pralesa

Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ohlédneme se za již pětiletým snažením projektu Tarsius, který v nitru filipínské džungle pátrá po těchto unikátních tvorečcích s cílem doplnit chybějící informace o jejich životě a také napomoci jejich ochraně. Co se za tu dobu podařilo a co stále zůstává záhadou? Mají filipínští nártouni šanci přežít? To se dozvíte mimořádně již v úterý 9. června od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Milada Řeháková má bohaté zkušenosti s výzkumem chování primátů v jejich přirozeném prostředí a se sběrem dat v náročném terénu. Při práci na projektu Tarsius strávila na filipínském ostrově Bohol více než rok a půl svého života. Její povídání doplní jedinečné fotografie Petra Slavíka a dalších účastníků projektu. Připraveny jsou také videonahrávky přímo z terénu a zvukové záznamy z nočního pralesa. Zazní i hlasy samotných nočních „skřítků“ – nártounů filipínských.

Nártoun filipínský

Foto: Petr Slavík