21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

22.03. 2016

Na velikosti záleží. Nanopřednáška nejen pro dámy

Proč mají nanokousky a velké kusy rozdílné vlastnosti? Proč je „nano-“ v dnešní době tak in a proč je kolem něj takový humbuk? Kde je nano- v přírodě odjakživa, co se vědci snaží napodobit a kde se jim to už podařilo? K čemu všemu je nano- použitelné a v čem může být i nebezpečné? O tom bude v úterý 22. března v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP povídat Doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty UJEP.

Od Zdeňky Kolské se pochopitelně také dozvíte, co konkrétního se dělá v oblasti nanovýzkumu v Ústí nad Labem. Není toho málo, a je to velmi zajímavé. Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Nano- a mikrostruktura oxidu zinečnatého. Kredit: Ilmar Kink, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.