16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

22.03. 2016

Na velikosti záleží. Nanopřednáška nejen pro dámy

Proč mají nanokousky a velké kusy rozdílné vlastnosti? Proč je „nano-“ v dnešní době tak in a proč je kolem něj takový humbuk? Kde je nano- v přírodě odjakživa, co se vědci snaží napodobit a kde se jim to už podařilo? K čemu všemu je nano- použitelné a v čem může být i nebezpečné? O tom bude v úterý 22. března v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP povídat Doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty UJEP.

Od Zdeňky Kolské se pochopitelně také dozvíte, co konkrétního se dělá v oblasti nanovýzkumu v Ústí nad Labem. Není toho málo, a je to velmi zajímavé. Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Nano- a mikrostruktura oxidu zinečnatého. Kredit: Ilmar Kink, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.