Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

22.03. 2016

Na velikosti záleží. Nanopřednáška nejen pro dámy

Proč mají nanokousky a velké kusy rozdílné vlastnosti? Proč je „nano-“ v dnešní době tak in a proč je kolem něj takový humbuk? Kde je nano- v přírodě odjakživa, co se vědci snaží napodobit a kde se jim to už podařilo? K čemu všemu je nano- použitelné a v čem může být i nebezpečné? O tom bude v úterý 22. března v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP povídat Doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty UJEP.

Od Zdeňky Kolské se pochopitelně také dozvíte, co konkrétního se dělá v oblasti nanovýzkumu v Ústí nad Labem. Není toho málo, a je to velmi zajímavé. Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Nano- a mikrostruktura oxidu zinečnatého. Kredit: Ilmar Kink, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.