Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.07. 2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

 

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

Poprvé nás do tohoto světa pozval v prosinci 1959 známý americký fyzik Richard P. Feynman během své přednášky, nazvané Tam dole je spousta místa. Slova „tam dole“ odkazovala ke světu, jenž zatím neměl ani jméno – světu molekul a atomů, ve kterém se vzdálenosti měří na nanometry.

Nejprve to vypadalo, že půjde jen o to, kdo bude tím prvním, kdo zprostředkuje přístup do této oblasti. O dobytí další mety. Co by nám také mohl nabídnout tento miniaturní svět, do něhož se nedá přestěhovat a v němž se nenacházejí žádné hospodářské suroviny? Záhy se však ukázalo, že se nám otevřel pohled k základům hmotného světa – na elementární částice hmoty a jejich vzájemná působení.

Poznávání nanosvěta si vyžádalo rozvoj nových vědeckých metod, které nám poprvé umožnily zviditelnit děje, jakými jsou vznik chemické vazby nebo pohyb elektronů kolem atomového jádra. A tak není divu, že metody, které pomocí velmi krátkých pulsů světla umožnily pohledy do nanosvěta, byly oceněny Nobelovou cenou. Čím je nanosvět pro vědce a techniky přitažlivý? Jak jej zkoumáme a proč je potřeba v něm „rychle blikat“? To je jen několik otázek, na které během přednášky uslyšíte odpovědi.

Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.

Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Pixabay.com

Foto v článku: Kvantová sedmikráska. Dvanáct atomů kobaltu uspořádaných do kruhu na povrchu mědi vytváří z interference elektronových vln vzor podobný kopretině. Tento snímek byl pořízen pomocí ojedinělého přístroje, který svým autonomním působením zachycuje a umisťuje jednotlivé atomy kdekoli na povrchu. Vědci z amerického National Institute of Standards and Technology zkoumají kvantové vlastnosti různých uspořádání atomů, aby pomohli zlepšit návrh a výrobu zařízení v nanorozměrech. Kredit: J. Stroscio, R. Celotta/NIST, via Public Domain Picture.

  © 2012 UJEP