03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.
Stručná odpověď na výše zmíněné otázky zní: „Rozhodně ano: má to smysl a ryby toho umí opravdu hodně!“. A vy budete mít možnost seznámit se s jejich všemožnými evolučními novinkami a adaptacemi na extrémně nehostinné prostředí hlubokého moře – od morfologie přes anatomii až na molekulární úroveň.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Foto v abstraktu: Hlubinná ryba zubatice obecná (Anoplogaster cornuta). Kredit: Citron, via Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA-3.0
Foto v článku: Hlubinná ryba svítivka vousatá (Echiostoma barbatum). Foto © Zuzana Musilová, se svolením