21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

12.05. 2014

Na stopě obyvatelných planet

exoplanety_kepler-186-550x309Právě začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd, a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí nejrůznější úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety – a co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je „druhá Země“ jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii? Po stopě obyvatelných planet se vydal biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand  Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Přijďte si vyslechnout jeho přednášku na červnové Café Nobel v Teplicích!