19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

12.05. 2014

Na stopě obyvatelných planet

exoplanety_kepler-186-550x309Právě začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd, a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí nejrůznější úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety – a co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je „druhá Země“ jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii? Po stopě obyvatelných planet se vydal biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand  Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Přijďte si vyslechnout jeho přednášku na červnové Café Nobel v Teplicích!