Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

19.06. 2014

S Tomášem Petráskem na stopě obyvatelných planet

Planetám, které obíhají kolem cizích hvězd, říkají astronomové exoplanety. Jejich výzkum je teprve na začátku; vždyť první z nich byly objeveny až v polovině 90. let minulého století. Jak je ale možné zjistit, že kolem vzdálené hvězdy obíhá nějaká planeta, když ji v dalekohledech nevidíme? Metod je hned několik, prozradil 19. června návštěvníkům dalšího pořadu z cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně biolog a popularizátor astronomie Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém povídání se však především soustředil na mediálně populární téma obyvatelnosti exoplanet.

Co ale rozumíme pod pojmem „obyvatelná planeta“? Je to planeta, na které přežije libovolný život, i když třeba ve značně extrémních podobách, nebo nás zajímají jen planety, na kterých bychom přežili my sami? Jak víme ze Země, život může být hostem i na velmi exotických místech. Co všechno jsme ochotni za „život“ považovat – zajímají nás i kolonie mikroorganismů nebo jen inteligentní civilizace? Máme vůbec šanci planetu s podmínkami vhodnými pro život na dálku poznat?

Tomáš Petrásek ve svém povídání shrnul i nejzajímavější kandidáty na obyvatelné planety, o kterých víme, a načrtl také možné budoucí cesty jejich výzkumu. Jaké technické prostředky k tomu využijeme? A k čemu nám získané informace budou, když není a nejspíš nikdy nebude v silách naší civilizace takovou nekonečně vzdálenou planetu navštívit a obydlit? A potřebujeme to vůbec? Čím dál víc se ukazuje, že naše civilizace není na objevu jiných obyvatelných světů závislá.

Poslechněte si celé povídání Tomáše Petráska.

Café Nobel na hvězdárně v Teplicích se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Text a foto: Frederik Velinský, Café Nobel