20. července

17.08.2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

20.07.2017

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.06. 2014

S Tomášem Petráskem na stopě obyvatelných planet

Planetám, které obíhají kolem cizích hvězd, říkají astronomové exoplanety. Jejich výzkum je teprve na začátku; vždyť první z nich byly objeveny až v polovině 90. let minulého století. Jak je ale možné zjistit, že kolem vzdálené hvězdy obíhá nějaká planeta, když ji v dalekohledech nevidíme? Metod je hned několik, prozradil 19. června návštěvníkům dalšího pořadu z cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně biolog a popularizátor astronomie Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém povídání se však především soustředil na mediálně populární téma obyvatelnosti exoplanet.

Co ale rozumíme pod pojmem „obyvatelná planeta“? Je to planeta, na které přežije libovolný život, i když třeba ve značně extrémních podobách, nebo nás zajímají jen planety, na kterých bychom přežili my sami? Jak víme ze Země, život může být hostem i na velmi exotických místech. Co všechno jsme ochotni za „život“ považovat – zajímají nás i kolonie mikroorganismů nebo jen inteligentní civilizace? Máme vůbec šanci planetu s podmínkami vhodnými pro život na dálku poznat?

Tomáš Petrásek ve svém povídání shrnul i nejzajímavější kandidáty na obyvatelné planety, o kterých víme, a načrtl také možné budoucí cesty jejich výzkumu. Jaké technické prostředky k tomu využijeme? A k čemu nám získané informace budou, když není a nejspíš nikdy nebude v silách naší civilizace takovou nekonečně vzdálenou planetu navštívit a obydlit? A potřebujeme to vůbec? Čím dál víc se ukazuje, že naše civilizace není na objevu jiných obyvatelných světů závislá.

Poslechněte si celé povídání Tomáše Petráska.

Café Nobel na hvězdárně v Teplicích se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Text a foto: Frederik Velinský, Café Nobel