Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

19.06. 2014

S Tomášem Petráskem na stopě obyvatelných planet

Planetám, které obíhají kolem cizích hvězd, říkají astronomové exoplanety. Jejich výzkum je teprve na začátku; vždyť první z nich byly objeveny až v polovině 90. let minulého století. Jak je ale možné zjistit, že kolem vzdálené hvězdy obíhá nějaká planeta, když ji v dalekohledech nevidíme? Metod je hned několik, prozradil 19. června návštěvníkům dalšího pořadu z cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně biolog a popularizátor astronomie Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém povídání se však především soustředil na mediálně populární téma obyvatelnosti exoplanet.

Co ale rozumíme pod pojmem „obyvatelná planeta“? Je to planeta, na které přežije libovolný život, i když třeba ve značně extrémních podobách, nebo nás zajímají jen planety, na kterých bychom přežili my sami? Jak víme ze Země, život může být hostem i na velmi exotických místech. Co všechno jsme ochotni za „život“ považovat – zajímají nás i kolonie mikroorganismů nebo jen inteligentní civilizace? Máme vůbec šanci planetu s podmínkami vhodnými pro život na dálku poznat?

Tomáš Petrásek ve svém povídání shrnul i nejzajímavější kandidáty na obyvatelné planety, o kterých víme, a načrtl také možné budoucí cesty jejich výzkumu. Jaké technické prostředky k tomu využijeme? A k čemu nám získané informace budou, když není a nejspíš nikdy nebude v silách naší civilizace takovou nekonečně vzdálenou planetu navštívit a obydlit? A potřebujeme to vůbec? Čím dál víc se ukazuje, že naše civilizace není na objevu jiných obyvatelných světů závislá.

Poslechněte si celé povídání Tomáše Petráska.

Café Nobel na hvězdárně v Teplicích se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Text a foto: Frederik Velinský, Café Nobel