21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Už ve starověkém Řecku si učenci představovali, že celý svět je složen z malých, okem neviditelných částeček. Že je to opravdu tak se však vědcům podařilo dokázat až o mnoho století později, a to díky rozvoji výpočetní techniky. Jak ve čtvrtek 7. dubna prozradí především dětským návštěvníkům ústeckého muzea odborník na počítačové modelování Mgr. Martin Svoboda Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, dnes jsme už schopní svět miniaturních částic zkoumat způsobem dříve nemyslitelným.
Moderní technologie nám umožňují simulovat a zobrazovat chování atomů i molekul. Díky tomu jsme schopní pozorovat atomové procesy či chemické reakce prostřednictvím počítačů.
Povídání Martina Svobody v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Ilustrační obrázky: Pixabay.com