27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Žijeme v době plastové. Kromě plastových odpadů, které nelze přehlédnout, jsme zamořili životní prostředí i mikroskopickými částicemi plastů, které pronikají do organismů rostlin, živočichů a lidí. Jíme je, pijeme je a vdechujeme. Ve čtvrtek 20. července o tom bude na teplické hvězdárně povídat odborník na biotechnologie a popularizátor vědy prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.
Ve formě mikro- a nanočástic spolykáme týdně tolik plastů, že by to stačilo k výrobě platební karty. Nakolik nám poškozují zdraví? Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Foto v abstraktu: Plastový odpad, zdroj: Pixabay.com, licence Pixabay.
Foto v článku: Mikroplasty na pláži, zdroj PublicDomainPictures.net, licence CC0 1.0.
![]() |
© 2012 UJEP |