19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

11.06. 2015

Matematika ve starém Egyptě

O matematických znalostech starých Egypťanů se přímo dozvídáme z několika dochovaných textů, které obsahují řadu výpočtů nejrůznějších matematických problémů. Jak uslyšíte 11. června v ústeckém Fokus kafe od PhDr. Hany Vymazalové, Ph.D. Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze, tyto texty nám prozrazují mnohé nejen o tehdejších metodách počítání, ale dokládají také, že matematiku využívali úředníci egyptského státu ve své každodenní práci. Význam matematiky pro staroegyptskou společnost však výrazně přesahoval běžnou úřednickou praxi, neboť šlo o jeden z nástrojů k udržení světového řádu.

Přednáška Hany Vymazalové o staroegyptské matematice začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin. Na přednášku naváže beseda, během níž budete moci klást otázky nejen k samotnému tématu přednášky. Můžete se dozvědět i mnoho zajímavého o práci našich odborníků v Egyptě, zejména na vykopávkách v Abúsíru. Jste srdečně zváni.

O prázdninách se „přátelská setkání s vědou“ budou konat pouze na teplické hvězdárně. Do Fokus kafe se vrátíme znovu na podzim, kdy bude cyklus Café Nobel pokračovat. První poprázdninová přednáška je plánována na 10. září.

Foto: Londýnský, neboli Rhindův matematický papyrus (podle skotského egyptologa, který jej roku 1858 objevil). Je dlouhý asi 6 metrů, obsahuje 87 matematických úloh a je uložen v Britském muzeu v Londýně. Pochází přibližně z roku 1650 př. Kr.

Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.