21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

11.06. 2015

Matematika ve starém Egyptě

O matematických znalostech starých Egypťanů se přímo dozvídáme z několika dochovaných textů, které obsahují řadu výpočtů nejrůznějších matematických problémů. Jak uslyšíte 11. června v ústeckém Fokus kafe od PhDr. Hany Vymazalové, Ph.D. Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze, tyto texty nám prozrazují mnohé nejen o tehdejších metodách počítání, ale dokládají také, že matematiku využívali úředníci egyptského státu ve své každodenní práci. Význam matematiky pro staroegyptskou společnost však výrazně přesahoval běžnou úřednickou praxi, neboť šlo o jeden z nástrojů k udržení světového řádu.

Přednáška Hany Vymazalové o staroegyptské matematice začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin. Na přednášku naváže beseda, během níž budete moci klást otázky nejen k samotnému tématu přednášky. Můžete se dozvědět i mnoho zajímavého o práci našich odborníků v Egyptě, zejména na vykopávkách v Abúsíru. Jste srdečně zváni.

O prázdninách se „přátelská setkání s vědou“ budou konat pouze na teplické hvězdárně. Do Fokus kafe se vrátíme znovu na podzim, kdy bude cyklus Café Nobel pokračovat. První poprázdninová přednáška je plánována na 10. září.

Foto: Londýnský, neboli Rhindův matematický papyrus (podle skotského egyptologa, který jej roku 1858 objevil). Je dlouhý asi 6 metrů, obsahuje 87 matematických úloh a je uložen v Britském muzeu v Londýně. Pochází přibližně z roku 1650 př. Kr.

Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.