Ústí nad Labem

6. května

 

 
Aktuality

06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.06. 2015

Matematika ve starém Egyptě

O matematických znalostech starých Egypťanů se přímo dozvídáme z několika dochovaných textů, které obsahují řadu výpočtů nejrůznějších matematických problémů. Jak uslyšíte 11. června v ústeckém Fokus kafe od PhDr. Hany Vymazalové, Ph.D. Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze, tyto texty nám prozrazují mnohé nejen o tehdejších metodách počítání, ale dokládají také, že matematiku využívali úředníci egyptského státu ve své každodenní práci. Význam matematiky pro staroegyptskou společnost však výrazně přesahoval běžnou úřednickou praxi, neboť šlo o jeden z nástrojů k udržení světového řádu.

Přednáška Hany Vymazalové o staroegyptské matematice začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin. Na přednášku naváže beseda, během níž budete moci klást otázky nejen k samotnému tématu přednášky. Můžete se dozvědět i mnoho zajímavého o práci našich odborníků v Egyptě, zejména na vykopávkách v Abúsíru. Jste srdečně zváni.

O prázdninách se „přátelská setkání s vědou“ budou konat pouze na teplické hvězdárně. Do Fokus kafe se vrátíme znovu na podzim, kdy bude cyklus Café Nobel pokračovat. První poprázdninová přednáška je plánována na 10. září.

 

Foto: Londýnský, neboli Rhindův matematický papyrus (podle skotského egyptologa, který jej roku 1858 objevil). Je dlouhý asi 6 metrů, obsahuje 87 matematických úloh a je uložen v Britském muzeu v Londýně. Pochází přibližně z roku 1650 př. Kr.

Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.


  © 2012 UJEP