21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

11.06. 2015

Matematika ve starém Egyptě

O matematických znalostech starých Egypťanů se přímo dozvídáme z několika dochovaných textů, které obsahují řadu výpočtů nejrůznějších matematických problémů. Jak uslyšíte 11. června v ústeckém Fokus kafe od PhDr. Hany Vymazalové, Ph.D. Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze, tyto texty nám prozrazují mnohé nejen o tehdejších metodách počítání, ale dokládají také, že matematiku využívali úředníci egyptského státu ve své každodenní práci. Význam matematiky pro staroegyptskou společnost však výrazně přesahoval běžnou úřednickou praxi, neboť šlo o jeden z nástrojů k udržení světového řádu.

Přednáška Hany Vymazalové o staroegyptské matematice začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin. Na přednášku naváže beseda, během níž budete moci klást otázky nejen k samotnému tématu přednášky. Můžete se dozvědět i mnoho zajímavého o práci našich odborníků v Egyptě, zejména na vykopávkách v Abúsíru. Jste srdečně zváni.

O prázdninách se „přátelská setkání s vědou“ budou konat pouze na teplické hvězdárně. Do Fokus kafe se vrátíme znovu na podzim, kdy bude cyklus Café Nobel pokračovat. První poprázdninová přednáška je plánována na 10. září.

Foto: Londýnský, neboli Rhindův matematický papyrus (podle skotského egyptologa, který jej roku 1858 objevil). Je dlouhý asi 6 metrů, obsahuje 87 matematických úloh a je uložen v Britském muzeu v Londýně. Pochází přibližně z roku 1650 př. Kr.

Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.