Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

11.06. 2015

Matematika ve starém Egyptě

O matematických znalostech starých Egypťanů se přímo dozvídáme z několika dochovaných textů, které obsahují řadu výpočtů nejrůznějších matematických problémů. Jak uslyšíte 11. června v ústeckém Fokus kafe od PhDr. Hany Vymazalové, Ph.D. Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze, tyto texty nám prozrazují mnohé nejen o tehdejších metodách počítání, ale dokládají také, že matematiku využívali úředníci egyptského státu ve své každodenní práci. Význam matematiky pro staroegyptskou společnost však výrazně přesahoval běžnou úřednickou praxi, neboť šlo o jeden z nástrojů k udržení světového řádu.

Přednáška Hany Vymazalové o staroegyptské matematice začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin. Na přednášku naváže beseda, během níž budete moci klást otázky nejen k samotnému tématu přednášky. Můžete se dozvědět i mnoho zajímavého o práci našich odborníků v Egyptě, zejména na vykopávkách v Abúsíru. Jste srdečně zváni.

O prázdninách se „přátelská setkání s vědou“ budou konat pouze na teplické hvězdárně. Do Fokus kafe se vrátíme znovu na podzim, kdy bude cyklus Café Nobel pokračovat. První poprázdninová přednáška je plánována na 10. září.

Foto: Londýnský, neboli Rhindův matematický papyrus (podle skotského egyptologa, který jej roku 1858 objevil). Je dlouhý asi 6 metrů, obsahuje 87 matematických úloh a je uložen v Britském muzeu v Londýně. Pochází přibližně z roku 1650 př. Kr.

Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.