19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

12.12. 2013

Matematika není jen počítání

MathematicsgeneralJak se mladý Gauss chytrým nápadem vyhnul dlouhému počítání? Které obrázky můžeme nakreslit jedním tahem? Jak zajímavě může skákat kůň po šachovnici a jak končí pohádka o nekonečném hotelu? Matematika není jen počítání. O tom vás přesvědčí prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc.z Přírodovědecké fakulty UJEP.

9. 1. 2014 od 16.30, Fokus Kafe, Ústí nad Labem