19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

14.04. 2016

Počítání harmonie. Matematika a hudba

Mohou matematické výpočty popsat něco tak zdánlivě odlehlého jako je náš pocit souladu několika současně znějících tónů? Co o tom věděli staří Řekové? Co zjistíme měřením délky pražců na kytaře? Jaké druhy průměrů nám mohou být užitečné při pochopení stavby durových a mollových akordů? Jaký je rozdíl mezi čistým a temperovaným laděním? Jakou roli zde hrají racionální aproximace iracionálních čísel? Odpovědi na tyto a další otázky vám ve čtvrtek 14. dubna v ústeckém Fokus kafe nabídne matematik Prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem.

Povídání Jiřího Cihláře začne ve Fokus kafe Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Akustická kytara. Kredit: Lilla Frerichs, PublicDomainPictures.net.