Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

14.04. 2016

Počítání harmonie. Matematika a hudba

Mohou matematické výpočty popsat něco tak zdánlivě odlehlého jako je náš pocit souladu několika současně znějících tónů? Co o tom věděli staří Řekové? Co zjistíme měřením délky pražců na kytaře? Jaké druhy průměrů nám mohou být užitečné při pochopení stavby durových a mollových akordů? Jaký je rozdíl mezi čistým a temperovaným laděním? Jakou roli zde hrají racionální aproximace iracionálních čísel? Odpovědi na tyto a další otázky vám ve čtvrtek 14. dubna v ústeckém Fokus kafe nabídne matematik Prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem.

Povídání Jiřího Cihláře začne ve Fokus kafe Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Akustická kytara. Kredit: Lilla Frerichs, PublicDomainPictures.net.