21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

14.04. 2016

Počítání harmonie. Matematika a hudba

Mohou matematické výpočty popsat něco tak zdánlivě odlehlého jako je náš pocit souladu několika současně znějících tónů? Co o tom věděli staří Řekové? Co zjistíme měřením délky pražců na kytaře? Jaké druhy průměrů nám mohou být užitečné při pochopení stavby durových a mollových akordů? Jaký je rozdíl mezi čistým a temperovaným laděním? Jakou roli zde hrají racionální aproximace iracionálních čísel? Odpovědi na tyto a další otázky vám ve čtvrtek 14. dubna v ústeckém Fokus kafe nabídne matematik Prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem.

Povídání Jiřího Cihláře začne ve Fokus kafe Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Akustická kytara. Kredit: Lilla Frerichs, PublicDomainPictures.net.