16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

14.04. 2016

Počítání harmonie. Matematika a hudba

Mohou matematické výpočty popsat něco tak zdánlivě odlehlého jako je náš pocit souladu několika současně znějících tónů? Co o tom věděli staří Řekové? Co zjistíme měřením délky pražců na kytaře? Jaké druhy průměrů nám mohou být užitečné při pochopení stavby durových a mollových akordů? Jaký je rozdíl mezi čistým a temperovaným laděním? Jakou roli zde hrají racionální aproximace iracionálních čísel? Odpovědi na tyto a další otázky vám ve čtvrtek 14. dubna v ústeckém Fokus kafe nabídne matematik Prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem.

Povídání Jiřího Cihláře začne ve Fokus kafe Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Akustická kytara. Kredit: Lilla Frerichs, PublicDomainPictures.net.