21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

14.04. 2016

Počítání harmonie. Matematika a hudba

Mohou matematické výpočty popsat něco tak zdánlivě odlehlého jako je náš pocit souladu několika současně znějících tónů? Co o tom věděli staří Řekové? Co zjistíme měřením délky pražců na kytaře? Jaké druhy průměrů nám mohou být užitečné při pochopení stavby durových a mollových akordů? Jaký je rozdíl mezi čistým a temperovaným laděním? Jakou roli zde hrají racionální aproximace iracionálních čísel? Odpovědi na tyto a další otázky vám ve čtvrtek 14. dubna v ústeckém Fokus kafe nabídne matematik Prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem.

Povídání Jiřího Cihláře začne ve Fokus kafe Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Akustická kytara. Kredit: Lilla Frerichs, PublicDomainPictures.net.