16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

27.10. 2014

Magnetorecepce, šestý smysl zvířat

PesMagnetorecepce, označovaná jako „šestý smysl“ živočichů, je často v centru pozornosti médií, a to jak u nás, tak i za hranicemi. Tento tajemný smysl vnímat magnetické pole Země je doprovázen spoustou těžko vysvětlitelných životních projevů, které jsou však zřejmě pro život zvířat velmi důležité. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let. V letošním roce dokonce badatelé získali prestižní Ig Nobelovu cenu, která je každoročně udělovaná ve Spojených státech na Harvardské univerzitě za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale poté přemýšlí a žasnou.

Lesní inženýr a biolog Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z České zemědělské univerzity přijede do Literární kavárny Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představit nejen své výzkumy kaprů, vodních ptáků, psů i dalších živočichů, ale zároveň se podělí o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy osobně převzal „žertovnou Nobelovu cenu“. Přestože je Ig Nobel Prize jakýmsi „protipólem“ vážných Nobelových cen, který nepřináší laureátům žádné finanční ohodnocení, jedná se o prestižní ocenění, které čeští vědci získali vůbec poprvé v historii.

Porotou byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Povídání o magnetorecepci uslyšíte 27. listopadu od 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách kampusu ústecké univerzity snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Glen Bowman, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic