19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

27.10. 2014

Magnetorecepce, šestý smysl zvířat

PesMagnetorecepce, označovaná jako „šestý smysl“ živočichů, je často v centru pozornosti médií, a to jak u nás, tak i za hranicemi. Tento tajemný smysl vnímat magnetické pole Země je doprovázen spoustou těžko vysvětlitelných životních projevů, které jsou však zřejmě pro život zvířat velmi důležité. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let. V letošním roce dokonce badatelé získali prestižní Ig Nobelovu cenu, která je každoročně udělovaná ve Spojených státech na Harvardské univerzitě za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale poté přemýšlí a žasnou.

Lesní inženýr a biolog Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z České zemědělské univerzity přijede do Literární kavárny Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představit nejen své výzkumy kaprů, vodních ptáků, psů i dalších živočichů, ale zároveň se podělí o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy osobně převzal „žertovnou Nobelovu cenu“. Přestože je Ig Nobel Prize jakýmsi „protipólem“ vážných Nobelových cen, který nepřináší laureátům žádné finanční ohodnocení, jedná se o prestižní ocenění, které čeští vědci získali vůbec poprvé v historii.

Porotou byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Povídání o magnetorecepci uslyšíte 27. listopadu od 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách kampusu ústecké univerzity snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Glen Bowman, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic