Tisá

22. února

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

15.02.2024

Etologie – u kořenů poznání chování člověka a zvířat

Snaha o pochopení a předvídání způsobů chování provází člověka od nepaměti, jak dokládají jeskynní malby. V roce 1973 K. Lorenz, N. Tinbergen a K. von Frisch získali za výzkum chování Nobelovu cenu – sledovali, co, proč a jak dělají včely, ryby, ptáci i my, lidé. Položili tím základy takzvané klasické evropské etologie. Etoložka doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. et Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám na řadě příkladů představí poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka. Ve čtvrtek 15. února v teplickém Planetáriu.

27.10. 2014

Magnetorecepce, šestý smysl zvířat

PesMagnetorecepce, označovaná jako „šestý smysl“ živočichů, je často v centru pozornosti médií, a to jak u nás, tak i za hranicemi. Tento tajemný smysl vnímat magnetické pole Země je doprovázen spoustou těžko vysvětlitelných životních projevů, které jsou však zřejmě pro život zvířat velmi důležité. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let. V letošním roce dokonce badatelé získali prestižní Ig Nobelovu cenu, která je každoročně udělovaná ve Spojených státech na Harvardské univerzitě za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale poté přemýšlí a žasnou.

Lesní inženýr a biolog Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z České zemědělské univerzity přijede do Literární kavárny Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představit nejen své výzkumy kaprů, vodních ptáků, psů i dalších živočichů, ale zároveň se podělí o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy osobně převzal „žertovnou Nobelovu cenu“. Přestože je Ig Nobel Prize jakýmsi „protipólem“ vážných Nobelových cen, který nepřináší laureátům žádné finanční ohodnocení, jedná se o prestižní ocenění, které čeští vědci získali vůbec poprvé v historii.

Porotou byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Povídání o magnetorecepci uslyšíte 27. listopadu od 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách kampusu ústecké univerzity snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Glen Bowman, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic