Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

27.10. 2014

Magnetorecepce, šestý smysl zvířat

PesMagnetorecepce, označovaná jako „šestý smysl“ živočichů, je často v centru pozornosti médií, a to jak u nás, tak i za hranicemi. Tento tajemný smysl vnímat magnetické pole Země je doprovázen spoustou těžko vysvětlitelných životních projevů, které jsou však zřejmě pro život zvířat velmi důležité. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let. V letošním roce dokonce badatelé získali prestižní Ig Nobelovu cenu, která je každoročně udělovaná ve Spojených státech na Harvardské univerzitě za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale poté přemýšlí a žasnou.

Lesní inženýr a biolog Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z České zemědělské univerzity přijede do Literární kavárny Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představit nejen své výzkumy kaprů, vodních ptáků, psů i dalších živočichů, ale zároveň se podělí o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy osobně převzal „žertovnou Nobelovu cenu“. Přestože je Ig Nobel Prize jakýmsi „protipólem“ vážných Nobelových cen, který nepřináší laureátům žádné finanční ohodnocení, jedná se o prestižní ocenění, které čeští vědci získali vůbec poprvé v historii.

Porotou byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Povídání o magnetorecepci uslyšíte 27. listopadu od 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách kampusu ústecké univerzity snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Ilustrační foto: Glen Bowman, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP