21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

27.10. 2014

Magnetorecepce, šestý smysl zvířat

PesMagnetorecepce, označovaná jako „šestý smysl“ živočichů, je často v centru pozornosti médií, a to jak u nás, tak i za hranicemi. Tento tajemný smysl vnímat magnetické pole Země je doprovázen spoustou těžko vysvětlitelných životních projevů, které jsou však zřejmě pro život zvířat velmi důležité. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let. V letošním roce dokonce badatelé získali prestižní Ig Nobelovu cenu, která je každoročně udělovaná ve Spojených státech na Harvardské univerzitě za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale poté přemýšlí a žasnou.

Lesní inženýr a biolog Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z České zemědělské univerzity přijede do Literární kavárny Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představit nejen své výzkumy kaprů, vodních ptáků, psů i dalších živočichů, ale zároveň se podělí o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy osobně převzal „žertovnou Nobelovu cenu“. Přestože je Ig Nobel Prize jakýmsi „protipólem“ vážných Nobelových cen, který nepřináší laureátům žádné finanční ohodnocení, jedná se o prestižní ocenění, které čeští vědci získali vůbec poprvé v historii.

Porotou byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Povídání o magnetorecepci uslyšíte 27. listopadu od 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách kampusu ústecké univerzity snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Glen Bowman, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic