21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

19.02. 2015

Madagaskar - laboratoř bohů

Lemur kata

Ostrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo, říká redaktor přírodovědného časopisu Vesmír Mgr. Pavel Hošek.
V posledních několika staletích přibyl do madagaskarské laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.
Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích. Náš host, vystudovaný entomolog a parazitolog Pavel Hošek, se Madagaskaru věnuje přes 20 let a napsal o něm několik knih. Café Nobel o Madagaskaru můžete navštívit 19. února od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Foto: Lemur kata, jeden z více než stovky druhů a poddruhů lemurů, kteří žijí pouze na Madagaskaru. Kredit: Treehgr, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.