19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Ostrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo, říká redaktor přírodovědného časopisu Vesmír Mgr. Pavel Hošek.
V posledních několika staletích přibyl do madagaskarské laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.
Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích. Náš host, vystudovaný entomolog a parazitolog Pavel Hošek, se Madagaskaru věnuje přes 20 let a napsal o něm několik knih. Café Nobel o Madagaskaru můžete navštívit 19. února od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.
Foto: Lemur kata, jeden z více než stovky druhů a poddruhů lemurů, kteří žijí pouze na Madagaskaru. Kredit: Treehgr, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
© 2012 UJEP |