Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.02. 2015

Madagaskar - laboratoř bohů

Lemur kata

Ostrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo, říká redaktor přírodovědného časopisu Vesmír Mgr. Pavel Hošek.  
V posledních několika staletích přibyl do madagaskarské laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.  
Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích. Náš host, vystudovaný entomolog a parazitolog Pavel Hošek, se Madagaskaru věnuje přes 20 let a napsal o něm několik knih. Café Nobel o Madagaskaru můžete navštívit 19. února od 18 hodin na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.   

Foto: Lemur kata, jeden z více než stovky druhů a poddruhů lemurů, kteří žijí pouze na Madagaskaru. Kredit: Treehgr, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.


  © 2012 UJEP