21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

11.02. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát

Madagaskar – laboratoř bohů

Host: Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír

Pavel Hošek vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. Poslední z nich vyšla v roce 2011 a jmenuje se Dějiny Madagaskaru. Pavel Hošek také zřídil a spravuje informačně bohatý madagaskarský web Expedice LEMURIA.

"Madagaskar je jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, ve které se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo," říká Pavel Hošek. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který byl na Madagaskaru prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

Přijďte si do ústeckého Fokus Kafe popovídat o madagaskarské přírodě, o lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích! Většího odborníka, než je právě Pavel Hošek, u nás nenajdete.

Zájemcům doporučujeme předem rezervovat místo – buď přímo v kavárně a nebo na e-mailu fokuskafe-usti@fokuskafe.cz.

Potvrzení účasti na Facebooku neznamená automatickou rezervaci místa!