Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.02. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát

 

Madagaskar – laboratoř bohů

Host: Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír  

 

 

Pavel Hošek vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. Poslední z nich vyšla v roce 2011 a jmenuje se Dějiny Madagaskaru. Pavel Hošek také zřídil a spravuje informačně bohatý madagaskarský web Expedice LEMURIA.

 

"Madagaskar je jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, ve které se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo," říká Pavel Hošek. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který byl na Madagaskaru prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

 

Přijďte si do ústeckého Fokus Kafe popovídat o madagaskarské přírodě, o lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích! Většího odborníka, než je právě Pavel Hošek, u nás nenajdete.

Zájemcům doporučujeme předem rezervovat místo – buď přímo v kavárně a nebo na e-mailu fokuskafe-usti@fokuskafe.cz.

Potvrzení účasti na Facebooku neznamená automatickou rezervaci místa!


  © 2012 UJEP