Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

11.02. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát

Madagaskar – laboratoř bohů

Host: Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír

Pavel Hošek vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. Poslední z nich vyšla v roce 2011 a jmenuje se Dějiny Madagaskaru. Pavel Hošek také zřídil a spravuje informačně bohatý madagaskarský web Expedice LEMURIA.

"Madagaskar je jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, ve které se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo," říká Pavel Hošek. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který byl na Madagaskaru prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

Přijďte si do ústeckého Fokus Kafe popovídat o madagaskarské přírodě, o lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích! Většího odborníka, než je právě Pavel Hošek, u nás nenajdete.

Zájemcům doporučujeme předem rezervovat místo – buď přímo v kavárně a nebo na e-mailu fokuskafe-usti@fokuskafe.cz.

Potvrzení účasti na Facebooku neznamená automatickou rezervaci místa!