27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V devadesátých letech minulého století vznikl zcela nový obor astronomie. Lidstvu se konečně podařilo objevit planetu mimo sluneční soustavu – tzv. exoplanetu. Dnes patří toto odvětví výzkumu k těm nejrychleji se rozvíjejícím. Přesto, že se při objevování nových exoplanet používají nejmodernější technologie, jsou principy detekce jednoduché. Astronom Mgr. Stanislav Poddaný z pražské Štefánikovy hvězdárny bude v rámci výjezdního Café Nobel „On the Road“ v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu vyprávět, jak lze objevit exoplanetu s pomocí znalostí ze střední školy. Mimořádně v pátek 25. srpna ve večerních hodinách.
Přednášce bude zhruba od 16 hodin předcházet pozorování Slunce a na samotnou přednášku, která začne někdy po 20. hodině naváže noční pozorování oblohy dalekohledem. Akce je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!
Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com