Ústí nad Labem

11. července

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

25.08. 2023

Lze objevit exoplanetu pomocí středoškolské fyziky?

V devadesátých letech minulého století vznikl zcela nový obor astronomie. Lidstvu se konečně podařilo objevit planetu mimo sluneční soustavu – tzv. exoplanetu. Dnes patří toto odvětví výzkumu k těm nejrychleji se rozvíjejícím. Přesto, že se při objevování nových exoplanet používají nejmodernější technologie, jsou principy detekce jednoduché. Astronom Mgr. Stanislav Poddaný z pražské Štefánikovy hvězdárny bude v rámci výjezdního Café Nobel „On the Road“ v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu vyprávět, jak lze objevit exoplanetu s pomocí znalostí ze střední školy. Mimořádně v pátek 25. srpna ve večerních hodinách.

Přednášce bude zhruba od 16 hodin předcházet pozorování Slunce a na samotnou přednášku, která začne někdy po 20. hodině naváže noční pozorování oblohy dalekohledem. Akce je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!

Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com