Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

25.08. 2023

Lze objevit exoplanetu pomocí středoškolské fyziky?

V devadesátých letech minulého století vznikl zcela nový obor astronomie. Lidstvu se konečně podařilo objevit planetu mimo sluneční soustavu – tzv. exoplanetu. Dnes patří toto odvětví výzkumu k těm nejrychleji se rozvíjejícím. Přesto, že se při objevování nových exoplanet používají nejmodernější technologie, jsou principy detekce jednoduché. Astronom Mgr. Stanislav Poddaný z pražské Štefánikovy hvězdárny bude v rámci výjezdního Café Nobel „On the Road“ v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu vyprávět, jak lze objevit exoplanetu s pomocí znalostí ze střední školy. Mimořádně v pátek 25. srpna ve večerních hodinách.

Přednášce bude zhruba od 16 hodin předcházet pozorování Slunce a na samotnou přednášku, která začne někdy po 20. hodině naváže noční pozorování oblohy dalekohledem. Akce je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!

 

Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP