21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
V devadesátých letech minulého století vznikl zcela nový obor astronomie. Lidstvu se konečně podařilo objevit planetu mimo sluneční soustavu – tzv. exoplanetu. Dnes patří toto odvětví výzkumu k těm nejrychleji se rozvíjejícím. Přesto, že se při objevování nových exoplanet používají nejmodernější technologie, jsou principy detekce jednoduché. Astronom Mgr. Stanislav Poddaný z pražské Štefánikovy hvězdárny bude v rámci výjezdního Café Nobel „On the Road“ v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu vyprávět, jak lze objevit exoplanetu s pomocí znalostí ze střední školy. Mimořádně v pátek 25. srpna ve večerních hodinách.
Přednášce bude zhruba od 16 hodin předcházet pozorování Slunce a na samotnou přednášku, která začne někdy po 20. hodině naváže noční pozorování oblohy dalekohledem. Akce je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!
Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com