17. prosince (?)

21.11.2020

Café Nobel v nouzovém stavu

AKTUALIZACE 21.11. --- Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a návazných opatření jsme bohužel byli nuceni zrušit všechny říjnové a v původní podobě i listopadové přednášky Café Nobel.

26.11.2020

Ve světě skutečné science fiction

Čtou a píšou vědci science fiction? Jak se vyvíjel vztah vědy a vědecko-fantastické literatury? Nakolik se spisovatelé inspirují skutečnou vědou a jak (ne)úspěšně ji zobrazují? Bioložka, popularizátorka vědy, spisovatelka a editorka science fiction Julie NovákováPřírodovědecké fakulty UK v Praze představí ve čtvrtek 26. listopadu (mimořádně on-line) společnou historii sci-fi a vědy, možné přínosy sci-fi pro vědu, vlastní vědeckou inspiraci pro sci-fi příběhy i projekty představující vědu fantastickým pohledem science fiction.

12.03. 2020

Lidskost není docela ztracena

PŘEDNÁŠKA SE USKUTEČNÍ V NÁHRADNÍM TERMÍNU 5. 11. 2020

Jakou má lidstvo budoucnost? Rok 2020 skýtá příležitost vyhlídky lidstva dobře promyslet, je totiž rokem významného výročí. Když Jan Amos Komenský před 350 lety zemřel, zanechal po sobě své největší, bohužel však nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Interaktivní procházku tímto Komenského dílem nabídne ve čtvrtek 12. března návštěvníkům ústecké kavárny Bárka pedagog a komeniolog doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Jak název Komenského díla napovídá, jeho jádrem je neutuchající zápas o lidství a lidskost. Lidství je nám dáno, lidskost je úkol. Rodíme se jako lidé s jedinečným potenciálem, otázka zní, jak s ním nakládáme. Lidskost lidí není docela v pořádku, ale není docela ztracena, tak zní výchozí předpoklad Porady. Přednáška bude jakousi „poradou“ nad Poradou – o čem kniha je, proč vznikla, co jsou to věci lidské, co je s nimi v nepořádku, a především otázka nejdůležitější: je možné je nějak napravit, polepšit? Povídání Jana Hábla v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem začne v obvyklých 18 hodin.

Obrázek v abstraktu: Portrét Jana Amose Komenského od holandského portrétisty Jürgena Owense (mezi lety 1650-1670). Zdroj: Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0), Public Domain Dedication.

Obrázek v článku: První sklizeň po Třicetileté válce. Obraz Augusta von Krelinga z roku 1849. Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.