Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

03.06. 2021

Lidskost není docela ztracena

Jakou má lidstvo budoucnost? Rok 2020 nám poskytl příležitost vyhlídky lidstva dobře promyslet, mj. i proto, že byl rokem významného výročí. Když Jan Amos Komenský před 350 lety zemřel, zanechal po sobě své největší, bohužel však nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Interaktivní procházku tímto Komenského dílem nabídne (po několika odkladech) ve čtvrtek 3. června návštěvníkům Muzea města Ústí nad Labem pedagog a komeniolog doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Jak název Komenského díla napovídá, jeho jádrem je neutuchající zápas o lidství a lidskost. Lidství je nám dáno, lidskost je úkol. Rodíme se jako lidé s jedinečným potenciálem, otázka zní, jak s ním nakládáme. Lidskost lidí není docela v pořádku, ale není docela ztracena, tak zní výchozí předpoklad Porady. Přednáška bude jakousi „poradou“ nad Poradou – o čem kniha je, proč vznikla, co jsou to věci lidské, co je s nimi v nepořádku, a především otázka nejdůležitější: je možné je nějak napravit, polepšit? Povídání Jana Hábla v ústeckém muzeu začne v 17 hodin.

Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 22 dní po první dávce dvoudávkového očkování respektive více než 14 dní po ukončeném jednodávkovém očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Obrázek v abstraktu: Portrét Jana Amose Komenského od holandského portrétisty Jürgena Owense (mezi lety 1650-1670). Zdroj: Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0), Public Domain Dedication.

Obrázek v článku: První sklizeň po Třicetileté válce. Obraz Augusta von Krelinga z roku 1849. Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.


  © 2012 UJEP