Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

03.06. 2021

Lidskost není docela ztracena

Jakou má lidstvo budoucnost? Rok 2020 nám poskytl příležitost vyhlídky lidstva dobře promyslet, mj. i proto, že byl rokem významného výročí. Když Jan Amos Komenský před 350 lety zemřel, zanechal po sobě své největší, bohužel však nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Interaktivní procházku tímto Komenského dílem nabídne (po několika odkladech) ve čtvrtek 3. června návštěvníkům Muzea města Ústí nad Labem pedagog a komeniolog doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Jak název Komenského díla napovídá, jeho jádrem je neutuchající zápas o lidství a lidskost. Lidství je nám dáno, lidskost je úkol. Rodíme se jako lidé s jedinečným potenciálem, otázka zní, jak s ním nakládáme. Lidskost lidí není docela v pořádku, ale není docela ztracena, tak zní výchozí předpoklad Porady. Přednáška bude jakousi „poradou“ nad Poradou – o čem kniha je, proč vznikla, co jsou to věci lidské, co je s nimi v nepořádku, a především otázka nejdůležitější: je možné je nějak napravit, polepšit? Povídání Jana Hábla v ústeckém muzeu začne v 17 hodin.

Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 22 dní po první dávce dvoudávkového očkování respektive více než 14 dní po ukončeném jednodávkovém očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Obrázek v abstraktu: Portrét Jana Amose Komenského od holandského portrétisty Jürgena Owense (mezi lety 1650-1670). Zdroj: Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0), Public Domain Dedication.

Obrázek v článku: První sklizeň po Třicetileté válce. Obraz Augusta von Krelinga z roku 1849. Zdroj: Wikimedia Commons, licence Public domain.


  © 2012 UJEP