27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Abdikace cara Mikuláše II. a jmenování V. I. Lenina předsedou rady lidových komisařů dělí jen několik měsíců. Během nich Rusko prožilo jedno z nejdramatičtějších období svých dějin. Sté výročí ruských revolucí připomene ve čtvrtek 9. listopadu v rámci dalšího ústeckého Café Nobel historik Mgr. Jan Adamec, MA, PhD, lektor Vyšší odborné školy publicistiky a vedoucí redaktor portálu Prague Cold War. Nejen pohledem těch, co vyhráli, ale i těch, co – slovy Lva Trockého – „skončili na smetišti dějin“.
V Rusku se v roce 1917 nerozhodovalo o ničem menším než o dlouhodobé budoucnosti země – o jejím směřování jako politického režimu, ekonomického a společenského systému i mnohonárodnostní říše. To vše uprostřed válečného stavu. Bylo ustavení sovětského bolševického režimu „nevyhnutelné“? Bylo demokratické a svobodné Rusko možné? Nebo byla země prostě „odsouzena“ k diktatuře, ať už pravicové, nebo levicové?
Odpovědi na tyto otázky nabídne historik Jan Adamec návštěvníkům kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem o půl hodiny později, než je obvyklé – tedy od 18:30.
Foto v článku: Obrněný automobil Ilja Muromec hlídkuje před revolučním štábem ve Smolném. Momentka z listopadového Petrohradu 1917. Kredit: neznámý autor, licence Public domain, via Wikimedia Commons.
Ilustrace v hlavičce: Pixabay.com, licence Public domain