19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

09.11. 2017

Od Mikuláše II. k Leninovi. Rusko ve víru revolucí roku 1917

Abdikace cara Mikuláše II. a jmenování V. I. Lenina předsedou rady lidových komisařů dělí jen několik měsíců. Během nich Rusko prožilo jedno z nejdramatičtějších období svých dějin. Sté výročí ruských revolucí připomene ve čtvrtek 9. listopadu v rámci dalšího ústeckého Café Nobel historik Mgr. Jan Adamec, MA, PhD, lektor Vyšší odborné školy publicistiky a vedoucí redaktor portálu Prague Cold War. Nejen pohledem těch, co vyhráli, ale i těch, co – slovy Lva Trockého – „skončili na smetišti dějin“.

V Rusku se v roce 1917 nerozhodovalo o ničem menším než o dlouhodobé budoucnosti země – o jejím směřování jako politického režimu, ekonomického a společenského systému i mnohonárodnostní říše. To vše uprostřed válečného stavu. Bylo ustavení sovětského bolševického režimu „nevyhnutelné“? Bylo demokratické a svobodné Rusko možné? Nebo byla země prostě „odsouzena“ k diktatuře, ať už pravicové, nebo levicové?

Odpovědi na tyto otázky nabídne historik Jan Adamec návštěvníkům kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem o půl hodiny později, než je obvyklé – tedy od 18:30.

Foto v článku: Obrněný automobil Ilja Muromec hlídkuje před revolučním štábem ve Smolném. Momentka z listopadového Petrohradu 1917. Kredit: neznámý autor, licence Public domain, via Wikimedia Commons.

Ilustrace v hlavičce: Pixabay.com, licence Public domain