Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

09.11. 2017

Od Mikuláše II. k Leninovi. Rusko ve víru revolucí roku 1917

Abdikace cara Mikuláše II. a jmenování V. I. Lenina předsedou rady lidových komisařů dělí jen několik měsíců. Během nich Rusko prožilo jedno z nejdramatičtějších období svých dějin. Sté výročí ruských revolucí připomene ve čtvrtek 9. listopadu v rámci dalšího ústeckého Café Nobel historik Mgr. Jan Adamec, MA, PhD, lektor Vyšší odborné školy publicistiky a vedoucí redaktor portálu Prague Cold War. Nejen pohledem těch, co vyhráli, ale i těch, co – slovy Lva Trockého – „skončili na smetišti dějin“.

V Rusku se v roce 1917 nerozhodovalo o ničem menším než o dlouhodobé budoucnosti země – o jejím směřování jako politického režimu, ekonomického a společenského systému i mnohonárodnostní říše. To vše uprostřed válečného stavu. Bylo ustavení sovětského bolševického režimu „nevyhnutelné“? Bylo demokratické a svobodné Rusko možné? Nebo byla země prostě „odsouzena“ k diktatuře, ať už pravicové, nebo levicové?

Odpovědi na tyto otázky nabídne historik Jan Adamec návštěvníkům kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem o půl hodiny později, než je obvyklé – tedy od 18:30.

Foto v článku: Obrněný automobil Ilja Muromec hlídkuje před revolučním štábem ve Smolném. Momentka z listopadového Petrohradu 1917. Kredit: neznámý autor, licence Public domain, via Wikimedia Commons.

Ilustrace v hlavičce: Pixabay.com, licence Public domain