27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Snad nejznámějším pravěkým tvorem vůbec je proslulý dravý gigant Tyrannosaurus rex. Poslední dobou o něm bylo publikováno tolik vědeckých studií, že ho bez nadsázky známe lépe než některé současné plazy. Nebudete se stačit divit! S těmi nejžhavějšími informacemi k nám zavítá známý popularizátor paleontologie a autor sedmnácti knih o dinosaurech RNDr. Vladimír Socha, jinak odborný pracovník Hvězdárny a Planetária v Hradci Králové.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!
Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com