Ústí nad Labem

11. července

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

18.06. 2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jedna z ceněných forem lanýže letního, tzv. lanýž burgundský, se na našem území vyskytuje a zdá se, že nejteplejší oblasti státu, kde se zároveň nacházejí vápnité půdy, patří do jeho přirozeného areálu. Lanýž letní je na našem území přísně chráněn a je považován za kriticky ohrožený druh. Je to mykorhizní houba, která žije v symbióze s celou řadou hostitelských dřevin, například s lískou, habrem, bukem, lípou a dubem. Je to houba, o níž toho ještě mnoho nevíme a která svá tajemství badatelům vydává jen velmi neochotně.

Přednáška mikrobiologa Milana Gryndlera začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Burgundské lanýže. Kredit: titou.net, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Obrázek v článku: Sběr lanýžů. Iluminace neznámého autora ze spisu Tacuina sanitatis ze 14. století. Kredit: Public domain, via Wikimedia Commons.