Tisá

7. prosince

 

 
Aktuality

07.12.2023

Asketové z pouští: Jak se žije rostlinám v extrémních podmínkách suchých míst naší planety

Dokonce i v pouštích a polopouštích, kde je limitujícím faktorem nedostatek vody, existuje téměř dokonale fungující rostlinný svět. Botanik, pedagog a cestovatel Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín–Libverda, vás ve čtvrtek 7. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé provede suchými oblastmi Afriky, Střední Ameriky, Jižní Ameriky i USA.


14.11.2023

Jak zkoumat paranormální jevy

Dá se prokázat telepatie? Jasnovidectví? Posílání energie na dálku? A jak takové prokazování funguje a probíhá? O své zkušenosti s paranormálními experimenty bude mluvit spisovatel a publicista Leoš Kyša, zakladatel Paranormální výzvy Českého klubu skeptiků Sisyfos. Máte nadpřirozené schopnosti? Přijďte v úterý 14. listopadu do teplického planetária a nechte se otestovat!



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

18.06. 2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

 

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jedna z ceněných forem lanýže letního, tzv. lanýž burgundský, se na našem území vyskytuje a zdá se, že nejteplejší oblasti státu, kde se zároveň nacházejí vápnité půdy, patří do jeho přirozeného areálu. Lanýž letní je na našem území přísně chráněn a je považován za kriticky ohrožený druh. Je to mykorhizní houba, která žije v symbióze s celou řadou hostitelských dřevin, například s lískou, habrem, bukem, lípou a dubem. Je to houba, o níž toho ještě mnoho nevíme a která svá tajemství badatelům vydává jen velmi neochotně.

Přednáška mikrobiologa Milana Gryndlera začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

 

 

Foto v abstraktu: Burgundské lanýže. Kredit: titou.net, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Obrázek v článku: Sběr lanýžů. Iluminace neznámého autora ze spisu Tacuina sanitatis ze 14. století. Kredit: Public domain, via Wikimedia Commons.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP