Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.06. 2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

 

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jedna z ceněných forem lanýže letního, tzv. lanýž burgundský, se na našem území vyskytuje a zdá se, že nejteplejší oblasti státu, kde se zároveň nacházejí vápnité půdy, patří do jeho přirozeného areálu. Lanýž letní je na našem území přísně chráněn a je považován za kriticky ohrožený druh. Je to mykorhizní houba, která žije v symbióze s celou řadou hostitelských dřevin, například s lískou, habrem, bukem, lípou a dubem. Je to houba, o níž toho ještě mnoho nevíme a která svá tajemství badatelům vydává jen velmi neochotně.

Přednáška mikrobiologa Milana Gryndlera začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

 

 

Foto v abstraktu: Burgundské lanýže. Kredit: titou.net, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Obrázek v článku: Sběr lanýžů. Iluminace neznámého autora ze spisu Tacuina sanitatis ze 14. století. Kredit: Public domain, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP