17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Dokud si lidé mysleli, že je Země placatá, měli to tvůrci map mnohem jednodušší. Když se konečně zjistilo, že Země má téměř tvar koule, nastal zásadní problém: Jak kulatou Zemi zobrazit v rovině? Vývoj kartografie ukázal, že je to možné pouze za cenu ztráty některých výhodných vlastností mapy. A co když se rozhodneme Zemi v rovině nezobrazovat a použijeme glóbus? Zde se však zase nabízí otázka, zda musí být každý glóbus stejně jako Země kulatý? O vývoji a možnostech zobrazování Země si s vámi přijde povídat kartograf Jan Daniel Bláha. Café Nobel bez kofeinu, 14.11., Fokus Kafe v Ústí nad Labem, 16.30.