19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

14.11. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy

Blaha - ilustrace 2Dokud si lidé mysleli, že je Země placatá, měli to tvůrci map mnohem jednodušší. Když se konečně zjistilo, že Země má téměř tvar koule, nastal zásadní problém: Jak kulatou Zemi zobrazit v rovině? Vývoj kartografie ukázal, že je to možné pouze za cenu ztráty některých výhodných vlastností mapy. A co když se rozhodneme Zemi v rovině nezobrazovat a použijeme glóbus? Zde se však zase nabízí otázka, zda musí být každý glóbus stejně jako Země kulatý? O vývoji a možnostech zobrazování Země si s vámi přijde povídat kartograf Jan Daniel Bláha. Café Nobel bez kofeinu, 14.11., Fokus Kafe v Ústí nad Labem, 16.30.