21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

14.11. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy

Blaha - ilustrace 2Dokud si lidé mysleli, že je Země placatá, měli to tvůrci map mnohem jednodušší. Když se konečně zjistilo, že Země má téměř tvar koule, nastal zásadní problém: Jak kulatou Zemi zobrazit v rovině? Vývoj kartografie ukázal, že je to možné pouze za cenu ztráty některých výhodných vlastností mapy. A co když se rozhodneme Zemi v rovině nezobrazovat a použijeme glóbus? Zde se však zase nabízí otázka, zda musí být každý glóbus stejně jako Země kulatý? O vývoji a možnostech zobrazování Země si s vámi přijde povídat kartograf Jan Daniel Bláha. Café Nobel bez kofeinu, 14.11., Fokus Kafe v Ústí nad Labem, 16.30.