Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

22.10. 2015

Učit (se) příběhem. Didaktická krása Komenského Labyrintu


 

Žádný ze spisů Jana Amose Komenského nedosáhl takové obliby a didaktické účinnosti jako narativně-alegorický Labyrint světa a ráj srdce. V čem spočívá jeho kouzlo a formativní síla vyprávěcí formy? Komeniolog, pedagog a evangelický farář PhDr. Jan Hábl, Ph.D. Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pokusí o analýzu s didaktickými brýlemi na očích  22. října na Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP.

Pedagogika ví, že příběhy fungují, ale obvykle se neptá proč. Příběh má zvláštní moc. Dokonce se říká, že pravda oděná do příběhu projde každými dveřmi. To je zřejmé i z věhlasu Komenského díla. Co ale činí příběh (v případě Labyrintu alegorický) didakticky funkčním? Jan Hábl se vám pokusí nabídnout některé odpovědi – především tak, že se pokusí analyzovat slavný Komenského spis s „didaktickými brýlemi“ na očích.

Pozor – přednáška začíná už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Kresba města z rukopisu „Labyrintu světa…“ z roku 1623, jejímž autorem je sám Jan Amos Komenský. Licence public domain, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP