Tisá

5. října

 

 
Aktuality

05.10.2023

Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.


26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

26.07. 2014

Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme?

Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O to se zajímali čeští a také němečtí vědci v rámci projektu InterKlim. Jejich cílem bylo zpracování společné databáze poznatků a vyhodnocení přeshraniční diagnózy klimatu v období mezi lety 1961-2010 a projekce budoucího klimatu až do roku 2100. Analyzovali přitom spoustu záznamů o teplotě vzduchu, množství srážek a trvání slunečního svitu z obou stran státní hranice, při zohlednění komplexních orografických podmínek – to znamená s ohledem na charakter terénu, který výsledky měření také ovlivňuje.

Projekt InterKlim se v letošním roce chýlí ke svému konci. Jaké jsou jeho výstupy a výsledky? Jak by se podle nejnovějších odhadů v příštích desetiletích mohla vyvíjet klimatická situace v Krušných horách, na česko-saském pomezí? Na co se máme připravit a o jak rychlou změnu půjde? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.

 

Foto: Krušné hory. Hora Svaté Kateřiny, pohled z Nové Vsi

Autor: Jirka DI, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP