Ústí nad Labem

8. října

Výlet do krajiny třetihorních Čech

V severozápadních Čechách se díky příhodnému geologickému vývoji zachoval pod zemí kamenný archiv plný informací o tom, jak v době před 20-15 miliony lety vypadala zdejší krajina, jaké zde bylo klima, co tu rostlo a jaká tady žila zvířata. Dětským návštěvníkům kavárny Muzea města Ústí nad Labem o tom bude v úterý 13. října vyprávět geolog Ing. Karel Mach, Ph.D., vedoucí oddělení geologie Severočeských dolů a.s.

08.10.2020

Jak podvádět efektivně?

Jak odhalit skryté, tedy většinou nečestné, podvodné nebo kontraproduktivní, chování zákazníků, zaměstnanců a manažerů firem? O tom bude ve čtvrtek 8. října na dalším Café Nobel v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonom doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D. z Katedry ekonomie a managementu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a také Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

26.07. 2014

Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme?

Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O to se zajímali čeští a také němečtí vědci v rámci projektu InterKlim. Jejich cílem bylo zpracování společné databáze poznatků a vyhodnocení přeshraniční diagnózy klimatu v období mezi lety 1961-2010 a projekce budoucího klimatu až do roku 2100. Analyzovali přitom spoustu záznamů o teplotě vzduchu, množství srážek a trvání slunečního svitu z obou stran státní hranice, při zohlednění komplexních orografických podmínek – to znamená s ohledem na charakter terénu, který výsledky měření také ovlivňuje.

Projekt InterKlim se v letošním roce chýlí ke svému konci. Jaké jsou jeho výstupy a výsledky? Jak by se podle nejnovějších odhadů v příštích desetiletích mohla vyvíjet klimatická situace v Krušných horách, na česko-saském pomezí? Na co se máme připravit a o jak rychlou změnu půjde? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.

Foto: Krušné hory. Hora Svaté Kateřiny, pohled z Nové Vsi

Autor: Jirka DI, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0