16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.01. 2013

Keltové v Čechách

celticZájem o Kelty mezi příznivci historie v posledních letech strmě stoupá. Keltové obývali od 5. do 1. století př.n.l. velkou část Evropy. Jací byli ve skutečnosti? Jaké stopy po sobě zanechali na našem území a co všechno z nich mohou archeologové vyčíst? Tyto, ale i další otázky budou předmětem lednového Café Nobel v Ústí nad Labem, jehož hosty budou archeologové Mgr. Alžběta Danielisová, PhD. z Archeologického ústavu AV ČR a Mgr. Tomáš Mangel z Univerzity Hradec Králové.